Spotkanie rodzin niezapomnianych kobiet

Muzeum Śląskie zaprasza do podzielenia się rodzinnymi opowieściami wszystkich tych, których matki, babcie czy ciocie brały udział w powstaniach śląskich lub angażowały się w działalność plebiscytową. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Śląskim we wtorek, 10 grudnia, o godz. 18.00. Wstęp wolny.

W wyniku prac badawczych historyków z Muzeum Śląskiego udało się zidentyfikować grono kobiet, które podjęły intensywne działania na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Pamięć o wielu z nich przetrwała w rodzinach, o innych przypomniała dopiero zorganizowana w Muzeum Śląskim wystawa „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku". Spotkanie będzie więc wyjątkową okazją do podzielenia się osobistymi historiami rodzinnymi, a także posłuży do dalszych badań historycznych. Takich opowieści, jak o babci, która była kurierką, musiała zmienić imię, ukrywać się czy emigrować, w śląskich rodzinach jest z pewnością wiele.

Otwarta formuła spotkania umożliwi też pierwsze podsumowanie wystawy i ocenę, na ile inicjatywa przypomnienia nie tylko najważniejszych bohaterek powstań, ale także tych mniej znanych, zakończyła się sukcesem.

Rozmowę poprowadzą historycy dr Dawid Keller i dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego, w których rodzinach także były kobiety aktywne w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku.

Wystawę „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku" można oglądać w Muzeum Śląskim jeszcze tylko do 5 stycznia. Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.

*****

Koncert Młynarski plays Młynarski feat. Gaba Kulka

W czwartek 12 grudnia w Muzeum Śląskim odbędzie się przedświąteczny koncert zespołu Młynarski plays Młynarski z gościnnym udziałem Gaby Kulki.

W październiku 2010 roku ukazała się płyta zespołu Młynarski Plays Młynarski pt. „Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację", która zebrała bardzo pochlebne recenzje. Zarówno album, jak i towarzyszące mu koncerty to subiektywne, świeże spojrzenie syna na fragment twórczości ojca oraz spotkanie wybitnej artystki, kompozytorki i wokalistki młodego pokolenia z poezją zaklętą w legendarnych piosenkach.

Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce, życiu. Taki też jest obecny program zespołu. Wybitne interpretacje Gaby Kulki oraz zespołu pod kierownictwem Jana Emila Młynarskiego to podróż przez muzyczne style i nastroje. Jest jazz, dancing, new wave i folk. Zespół w swoim programie dowodzi niezwykle silnego związku między tekstem i muzyką – relacji tak wyjątkowej w twórczości Wojciecha Młynarskiego i kompozytorów z nim współpracujących (W. Korcz, J. Sent, J. Wasowski, J. Derfel). – Ten zespół to synteza mojej dotychczasowej drogi scenicznej, historii rodzinnej oraz przyjaźni z Gabą, Piotrkiem i Wojtkiem. To także spotkanie z własnym ojcem i z wielkim autorem – mówi o projekcie Jan Młynarski.

Na scenie wystąpią: Jan Młynarski, Gaba Kulka, Wojciech Traczyk i Piotr Zabrodzki

Bilety w cenie 30 zł do kupienia poprzez stronę internetową.

*****

Spotkanie z Osamu Okamurą z reSITE Festival

W piątek, 13 grudnia, odbędzie się ostatnie już spotkanie z cyklu „Miasto – Myśli – Możliwości". Jego gościem będzie Osamu Okamura.

Osamu Okamura jest architektem i dyrektorem programowym międzynarodowego festiwalu i konferencji reSITE poświęconej tematyce miejskiej, korespondentem A10 Coop i wykładowcą w ARCHIP / Architectural Institute w Pradze. Wykładał na uniwersytetach i w instytutach na całym świecie, był oficjalnym nominującym do Nagrody Miesa van der Rohe dla Republiki Czeskiej. Jest członkiem Komisji Urbanistyki, Architektury i Przestrzeni Publicznej w Pradze. W latach 2005–2012 był redaktorem naczelnym magazynu o architekturze „ERA21". Ukończył Wydział Architektury CTU w Pradze i Akademię Sztuk Pięknych w Pradze.

Kuratorami projektu „Miasto – Myśli – Możliwości" są Michał Kubieniec i Paweł Jaworski. Cykl nieprzypadkowo odbywa się w Katowicach – mieście postindustrialnym, stolicy największej aglomeracji w Polsce, która w obliczu zaniku tradycyjnego przemysłu wydobywczego i hutniczego poszukuje nowych impulsów rozwojowych. Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj.

Bilety w cenie 1 zł są do nabycia przed wydarzeniem.



Paweł Doś
Materiał Muzeum Śląskiego
7 grudnia 2019