Stulecie urodzin Jana Kiepury
Od dzisiaj do 31 sierpnia będzie trwać w Krynicy jedna z najsłynniejszych imprez kulturalnych w Polsce, 36. Festiwal im. Jana Kiepury. Festiwal tegoroczny ma rangę większą niż zazwyczaj jako że przypada w stulecie urodzin Jana Kiepury, światowej sławy tenora.Wspaniałe koncerty i przedstawienia muzyczne z plejadą gwiazd wokalistyki ściągają do Krynicy zwykle liczną publiczność z całej Polski.
W tym roku festiwal rozpocznie widowisko "Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura" (sobota, 24 sierpnia, godz. 19), w którym wystąpią tak znani soliści, jak: Marta Abako, Grażyna Brodzińska czy Ryszard Wróblewski. Zwieńczeniem imprezy będzie parada gwiazd opery i operetki (sobota, 31 sierpnia, godz. 20), podczas której Bogusław Kaczyński - dyrektor artystyczny od 1984 r. - pożegna się z festiwalem. Podczas trwania festiwalu publiczności przypomniane zostaną filmy z udziałem Jana Kiepury, m.in. "Dla ciebie śpiewam" i "Czar cyganerii", w których wystąpiła także małżonka artysty Marta Eggerth.
Krynica to miasto o walorach turystycznych i uzdrowiskowych, położone w dolinie Kryniczanki w Beskidzie Sądeckim. Wzmiankowana była już w dokumentach z XVI w. Tereny te zostały wówczas zasiedlone przez ludność pochodzenia bałkańskiego nazwaną później Łemkami.
Rozwój Krynicy wiąże się z odkryciem leczniczych właściwości miejscowych zdrojów około połowy XIX w. Powstały tu wówczas pierwsze obiekty uzdrowiskowe - Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki oraz znajdujący się na deptaku okazały Stary Dom Zdrojowy. Krynica staje się znanym kurortem, chętnie odwiedzanym przez wybitne osoby, m.in. Jana
Matejkę, Henryka Sienkiewicza czy Artura Grottgera. W latach 30. XX wieku częstym gościem w Krynicy jest Jan Kiepura, który wybudował tu nowoczesny dom wypoczynkowy "Patria".
Po II wojnie światowej miasto nadal się rozwija i gości wielu turystów. W latach 70. na deptaku powstała największa pijalnia krynicka w oszklonym budynku mieszczącym również ogród zimowy, a powstałą ostatnio atrakcją Krynicy jest kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką.
Wędrując trasami turystycznymi na szczyty otaczających Krynicę wzgórz, zwracamy uwagę na dominujące w krajobrazie baniaste szczyty wież XIX-wiecznych cerkwi śś. Piotra i Pawła oraz Opieki NMP, a także współczesnej św. Księcia Włodzimierza. Interesująca może okazać się też wizyta w muzeum Nikifora - malarza prymitywisty - mieszczącym się w turkusowej XIX-wiecznej willi "Romanówce". Artysta - bez profesjonalnego wykształcenia, upośledzony fizycznie - malarstwo traktował jako swoje powołanie. Pozostawił po sobie kilka tysięcy miniaturowych prac nieskładnie podpisanych i opatrzonych sporządzoną przez siebie pieczątką.
Dzieła, długo pogardzanego malarza, zaczęto doceniać dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Wśród zgromadzonych w "Romanówce" prac zobaczyć możemy widoki dworców kolejowych tworzone podczas podróży Nikifora, przedstawienia architektury fantastycznej, w tym fabryki dolarów, i wyrażone naiwną techniką wizerunki świętych. Obok prac artysty zgromadzono tu fotografie i pamiątki po Nikiforze. Niezwykle oryginalny jest obrazkowy modlitewnik malarza wykonany - z braku pieniędzy - własnoręcznie (Muzeum Nikifora: wt. - sb. 10 - 13 i 14 - 17, nd. do 16).
Bilety i karnety na festiwal do nabycia na deptaku oraz w kinie Jaworzyna, ul. Piłsudskiego 8, tel. 471-20-60.
Beata Obrzut
Dziennik Polski
24 sierpnia 2002