Świat czyta Kochanowskiego!
30 czerwca, godz. 17.00 czasu polskiego w 6 miejscach na świecie - w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach - międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje „Odprawy posłów greckich" J. Kochanowskiego, pierwszego utworu dramatycznego napisanego w języku polskim.Polscy widzowie będą mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia w spektaklu, zarówno na żywo, na terenie Jazdowa, jak i w sieci, dzięki streamingowi. Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Światowe czytanie „Odprawy posłów greckich" to bezprecedensowe wydarzenie. Z jednej strony ukazuje ponadczasową uniwersalność tekstu, z drugiej strony odsłania, bogactwo jego interpretacyjnych możliwości, odmiennych i zawsze interesujących w różnych kontekstach kulturowych.
„Odprawa posłów greckich" otworzyła dzieje polskiego dramatu politycznego i określiła styl polskiego debatowania i obradowania. Kochanowski położył w niej podwaliny pod język, w którym po dziś dzień swobodnie porozumiewamy się i spieramy. Czytanie sceniczne, akcentujące piękno i oryginalność zastosowanych przez renesansowego poetę rozwiązań teatralnych, wybrzmi tego dnia w pięciu wersjach językowych - polskiej, greckiej, hiszpańskiej i, co ciekawe, w dwóch wersjach w języku angielskim – brytyjskiej wiernej epoce poety i uwspółcześnionej amerykańskiej.
Warszawska odsłona wydarzenia odbędzie się w historycznej lokalizacji - na terenie Jazdowa, gdzie utwór został wystawiony po raz pierwszy w 1578 roku i gdzie obecnie mieści się Instytut Teatralny. Ówczesny spektakl był wydarzeniem nadzwyczajnym. Stworzono do niego bardzo kosztowne dekoracje, aktorami zostali młodzieńcy z magnackich rodów, zaś historyczny zbieg okoliczności sprawił, że na widowni zasiadła para królewska.
Warszawa, godz. 17.00 Jazdów 1, godz. 21.30 Plac Defilad
Wyjątkowo będzie i tym razem. W warszawskim czytaniu, które odbędzie się o godzinie 17:00 na Jazdowie 1, udział wezmą wybitni aktorzy, profesorowie Akademii Teatralnej Mariusz Benoit, Ewa Bułhak, Jarosław Gajewski, Krzysztof Majchrzak, Wojciech Malajkat, Marcin Perchuć, Anna Seniuk, Katarzyna Skarżanka, Andrzej Strzelecki, Maciej Wierzbicki, a także studenci Akademii Teatralnej. Reżyserii podjął się Waldemar Raźniak. Po zakończeniu czytania w Jazdowie odbędzie się debata z udziałem zaproszonych gości na temat dzieła Kochanowskiego w kontekście sześciu międzynarodowych realizacji. Wieczorem zaś, o godzinie 21:30 na Placu Defilad, przed Teatrem Studio będzie można obejrzeć multimedialny pokaz wszystkich czytań, połączony z występami na żywo.
Symultanicznie, o godzinie 17 czasu polskiego, na scenie londyńskiego The Globe aktorzy odczytają „Odprawę posłów greckich" w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego. Pokaz odbędzie się w ramach festiwalu „Szekspir i Polska", którego motywem przewodnim jest wpływ Szekspira na wyobraźnię polskich artystów i ekspertów teatralnych. W programie tego prestiżowego, intelektualnego święta nie mogło zabraknąć Jana Kochanowskiego – poety współczesnego Szekspirowi i równie zasłużonego dla rozwoju rodzimej literatury
i języka.
Światowe czytanie Kochanowskiego, w niespotykany dotąd bo międzynarodowy i multimedialny sposób, wpisuje się w coroczne obchody „Imienin Jana Kochanowskiego". Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Narodową rozpocznie się 29 czerwca, jak co roku, w Ogrodzie Krasińskich, przybliżając szerokiej publiczności twórczość pisarza i jej kontekst.
Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Warszawa; Plac Defilad, Warszawa; The Globe Theatre w Londynie, The Skirball Centr NYU w Nowym Jorku; REDCAT/Disney Hall w Los Angeles; Epidauros Festival, Ateny; Replika Teatro, Madryt; HowlRound/Emerson College.
Na czytanie, które odbędzie się w Instytucie Teatralnym obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem strony www.instytut-teatralny.pl oraz na www.GoOut.net. Plac Defilad - wstęp wolny.
Streaming Wydarzenia na platformie www.howlround.com oraz na Facebooku na fanpage'ach Instytutu Adama Mickiewicza, Akademii Teatralnej oraz Instytutu Teatralnego.
Monika Zagawa
Materiał organizatora
25 czerwca 2019