Światowy Dzień Opery 2020
Pomysł, by ustanowić Światowy Dzień Opery (Word Opera Day) narodził się w Madrycie w 2018 roku podczas pierwszego Światowego Forum Operowego. Rozmowy pomiędzy trzema organizacjami zrzeszającymi teatry operowe z całego świata: OPERA America, ÓPERA Latinoamérica oraz Opera Europa oraz przedstawicielami branży operowej z całego świata, zaowocowały ustaleniem daty święta na 25 października, czyli dzień urodzin dwóch kompozytorów – Johanna Straussa II (1825 r.) i Georgesa Bizeta (1838 r.).Ideą święta jest zaprezentowanie i promowanie wielkiego świata opery – gatunku liczącego ponad czterysta lat – i ogromu różnorodnych dzieł operowych.
W obchody Światowego Dnia Opery angażuje się również Teatr Wielki w Łodzi.
Teatr Wielki w Łodzi – jako artystyczny kontynuator swojej znakomitej poprzedniczki –Opery Łódzkiej, również ma co świętować - licząc od 1954 roku na naszej scenie wystawiono ponad: 220 premier operowych i operetkowych. To tu miały również miejsce prapremiery światowe oper Romualda Twardowskiego Lord Jim oraz Maria Stuart i odbyły się głośne inscenizacje dzieł Krzysztofa Pendereckiego Diabły z Loudun i Ubu król. Bogatą historię repertuaru Teatru Wielkiego tworzyli tej miary artyści, co m.in.: reżyserzy: Roman Sykała, Kazimierz Dejmek, Maria Fołtyn, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Ryszard Peryt, scenografowie: Henri Poulain, Franciszek Starowieyski, Marian Kołodziej, Marian Stańczak, Andrzej Kreuz-Majewski oraz znakomici dyrygenci: Bohdan Wodiczko, Bogusław Madey, Antoni Wicherek, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Michniewski, Ewa Michnik, Tadeusz Kozłowski i wybitni choreografowie: Feliks Parnell, Witold Borkowski, Conrad Drzewiecki, Teresa Kujawa, Ewa Wycichowska, Antal Fodor, Lorca Massine, Gray Veredon, Giorgio Madia. Żadne jednak sukcesy Teatru nie byłyby możliwe gdyby nie znakomici soliści i zespoły chóru, baletu i orkiestry, którzy na przestrzeni wszystkich tych lat byli i są jego największą siłą. Obecnie w Teatrze zatrudnionych jest 27 solistów śpiewaków, ponad 50 tancerzy baletu, prawie 70 artystów chóru i niemal 100 muzyków orkiestry.
Nie możemy zapominać również o całym zapleczu technicznym: pracowniach przygotowujących dekoracje i kostiumy o montażystach i obsłudze sceny, o akustykach i oświetleniowcach, ale także o działach administracyjnych – to także ich święto. W budynku teatru mieszczą się wszystkie niezbędne pracownie: scenograficzna, stolarska, krawiecka, szewska, modelatorska, perukarska i modniarska. Artyści mogą pracować w czterech dużych salach prób i w kilku mniejszych pokojach pracy indywidualnej.
Łódzki teatr operowy może poszczycić się widownią liczącą 1074 miejsc i jednąmz najnowocześniejszych i największych scen w Polsce z bogato wyposażonym zapleczem technicznym. Scena to przestrzeń, którą tworzą: scena główna o szerokości 26 m i głębokości 39,5 m, liczonej wraz z tylną kieszenią – zasceniem oraz dwie kieszenie boczne. Wyposażona jest w sześć zapadni scenicznych, poruszających się 3 m w górę lub w dół w dowolnej konfiguracji oraz mniejszej zapadni w proscenium. Teatr posiada też scenę obrotową o średnicy 16m. Wysokość sceny wraz z podsceniem, sznurownią i stropem technicznym to aż 46 m. Spektakle w łódzkim Teatrze Wielkim, dzięki wspomnianym rozmiarom i możliwościom scenicznym, są dekorowane monumentalnymi scenografiami, a podczas przedstawienia jednoczenie wystąpić może nawet do 250 artystów.
Zachęcamy również do odwiedzin Muzeum Cyfrowego Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym znajdą Państwo tysiące informacji związanych z historią naszej instytucji.
Z okazji święta opery Teatr Wielki w Łodzi przygotował wyjątkowe materiały. Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i wspólnego celebrowania tego wyjątkowego dnia.
Cenieni na arenie międzynarodowej soliści Teatru Wielkiego w Łodzi – mezzosopranistka Bernadetta Grabias oraz tenor – Dominik Sutowicz wykonają duet Nicklausse'a i Hoffmanna z opery Opowieści Hoffmanna. Bernadetta Grabias obecnie występuje w Opera w Brukseli La Monnaie – wciela się w postać Brigitty w operze Korngolda pt. Umarłe miasto" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
Ponadto zaprezentujemy Państwu arię Nessum Dorma z opery Turandot w wykonaniu trzech znakomitych tenorów: Pawła Skałuby, Dominika Sutowicza i Dawida Kwiecińskiego. Nagrania będą dostępne na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.
Świętujmy wspólnie ten wyjątkowy dzień! – My nie ustajemy w wysiłkach, cały czas przygotowując repertuar na kolejne miesiące. Już niedługo spotkamy się z Państwem z powrotem w murach Teatru Wielkiego w Łodzi, by znów doświadczać sztuki operowej we wszystkich jej wymiarach:
Przede wszystkim również zaprosić Państwa na premierę jednoaktowego monodramu pt. Głos ludzki Francisa Poulenca, która odbędzie się 7 listopada 2020 r. Ten monolog operowy przesycony emocjami będzie można zobaczyć ze sceny, za sprawą przearanżowania widowni – dzięki temu odbiór dzieła jest wzmocniony poprzez intymną, kameralną atmosferę. W premierowych spektaklach wystąpi niekwestionowana gwiazda naszego Teatru Joanna Woś. Reżyseria została powierzona znakomitemu reżyserowi Michałowi Znanieckiemu, a kierownictwo muzyczne uznanemu dyrygentowi młodego pokolenia Adamowi Banaszakowi.
Po dwóch jakże udanych przedstawieniach, 4 listopada 2020 r., wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zapraszając na dodatkowy spektakl Lo speziale w reżyserii Evy Buchmann. To ostatnia szansa w Teatrze Wielkim w Łodzi, by osobiście poznać tę wyjątkową, rzadko wystawianą operową perłę Haydna! Spektakl wystawiany jest w koprodukcji z Akademią Muzyczną w Łodzi.
We wtorek 3 listopada powracamy z cyklem koncertów kameralnych Nie tylko opera. Tego wieczoru, podczas koncertu Czas i pamięć, oddamy hołd artystom naszego Teatru, których już z nami nie ma. W tym wyjątkowo nastrojowym koncercie zostaną zaprezentowane utwory autorstwa Jacka Ruraka na tzn. instrumenty UFO oraz sopran, skrzypce i wiolonczelę. Wystąpią także tancerze łódzkiego baletu. Na kolejne wydarzenie w foyer zapraszają stęsknieni za publicznością artyści chóru. 21 listopada odbędzie się koncert podczas, którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze i najbardziej znane utwory chóralne. Nie zapominamy o Święcie 11 listopada. Jak co roku zapraszamy Państwa na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych! Koncert odbędzie się w Sali kameralnej 10 listopada.
W grudniu odbędą się dwie premiery operowe: Don Pasquale G. Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego (5.12.2020) oraz Cosi fan tutte W.A.Mozarta, która została przełożona na 19.12.2020.
Do zobaczenia w Teatrze Wielkim w Łodzi!
Bądź z nami na bieżąco i obserwuj nas na FB: https://www.facebook.com/TeatrWielkiLodz
Repertuar oraz bilety na www.operalodz.com
#WorldOperDay #LoveOpera
Bartosz Jakóbczak
Materiał Teatru
24 października 2020