Święto teatru ulicznego i plenerowego

Święto teatru ulicznego i plenerowego do Gdańska zawita po raz 23. Impreza zacznie się późnym wieczorem w czwartek 11 lipca i potrwa do niedzieli 14 lipca. Pierwsze dwa dni zaplanowano w dotychczasowej lokalizacji, zaś kolejne dwa na terenie Śródmieścia i dzielnicy Długie Ogrody. W ciągu czterech dni festiwalu wystąpi prawie 20 teatrów z ośmiu krajów z 22 różnymi spektaklami. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po FECIE.

FTA: pogoda, czyli jak się ubrać

Wiele wskazuje na to, że tym razem - inaczej niż w ostatnich latach na FECIE - unikniemy prawdziwego oberwania chmury, a nawet jeśli popada, to przelotnie. Opady deszczu i burze zdarzyć się jednak mogą w sobotę.

Trudno liczyć na typowo letnią aurę - w czasie dnia ma być maksymalnie 18-20 stopni Celsjusza - więc oprócz peleryny przeciwdeszczowej, warto zabrać ze sobą ciepły sweter i kurtkę, jeśli planujemy zostać na festiwalu do ostatnich nocnych przedstawień. Szczególnie podczas dwóch pierwszych dni warto zabezpieczyć się przed komarami, których w okolicach bastionów i przy opływie Motławy nie brakuje.

Najistotniejsze jednak, by zabrać ze sobą dobry humor i kulturę osobistą, nie palić tytoniu w tłumie oglądających widzów, nie rozmawiać przez telefon na widowni podczas przedstawień, pamiętać o innych oglądających - nie stawać w pierwszym rzędzie, gdy wszyscy pozostali siedzą ani nie rozkładać parasoli tak, żeby nikt poza nami nie mógł obejrzeć spektaklu. Wtedy o dobrą atmosferę niezależnie od warunków pogodowych będzie dużo łatwiej.

FETA: co i gdzie się odbywa?

Trzeba pamiętać, że większość spektakli granych będzie w kolejnych dniach w innych lokalizacjach. Festiwal rozpocznie się tam, gdzie przed rokiem - na boisku przy ulicy Jałmużniczej zobacz na mapie Gdańska. Grany tam spektakl ("Sen kustosza" Teatru Akt z Warszawy o godz. 22) poprzedzony zostanie oficjalnym otwarciem FETY przy centrum festiwalowym, tuż obok miejsca spektaklu. W piątek widzowie będą poruszać się po dotychczasowej lokalizacji imprezy na terenie Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta.

W sobotę FETA przenosi się do Śródmieścia i na Dolne Ogrody, a "na chwilę" zajrzy też do dzielnicy Młyniska. Nowym centrum festiwalowym stanie się park św. Barbary zobacz na mapie Gdańska (tam odbywać się będzie najwięcej przedstawień o charakterze familijnym).

Z dziećmi w sobotę i niedzielę warto zajrzeć w okolice Domu Chodowieckiego i Grassa zobacz na mapie Gdańska, gdzie swoje urocze lalkowe przedstawienia grać będzie Teatr Barnaby Marcina Marca ("Tymek" oraz "Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa" a także lubiany na FECIE Teatr Pantomimy Mimo ("Dom z moich snów"). Parada "The Street is Ours" grupy o znaczącej nazwie Always Drinking Marching Band (po polsku "Stale pijąca orkiestra reprezentacyjna") poruszać się będą zarówno po Dolnym Mieście, jak i ulicami Długa i Długi Targ w Śródmieściu.

Trzy przedstawienia odbędą się na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska. Będą to: ("Plucie ogniem - Fire Breathing Show" Marcina "Ex" Styczyńskiego, "PopBins" grupy Jashgawronsky Brothers oraz "Trash Poem" białoruskiego teatru InZhest). Na finał trzeciego dnia FETY (13 lipca, godz. 23:30) przeniesiemy się na teren Stoczni Cesarskiej zobacz na mapie Gdańska, by zobaczyć spektakl "Voala Station" grupy Voala. Z kolei ostatni spektakl festiwalu - "Muaré Experience" kolektywu Duchamp Pilot i zespołu Voala zagrany zostanie na placu Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska.

FETA: informacje praktyczne

W tym roku nie ma spektakli tylko dla dorosłych. Jedynym ograniczeniem jest czas prezentacji przedstawień, jednak nie będzie w nich drastycznych treści, nieprzeznaczonych dla dzieci. Centrum festiwalowe będzie działać w czwartek i piątek (11-12 lipca) przy boisku przy ul. Jałmużniczej na Dolnym Mieście (punkt informacyjny ustawiony jest także na placu Wałowym zobacz na mapie Gdańska). Z kolei w sobotę i niedzielę 13-14 lipca życie festiwalowe wraz z centrum festiwalowym przeniesie się do parku św. Barbary, a punkt informacyjny zlokalizowany zostanie na Targu Węglowym, W tych lokalizacjach można kupować bilety w cenie 5 zł na finał festiwalu oraz na miniaturę teatralną - "Off" Vincenta de Rooija i Daana Mathota w namiocie na placu Wałowym (12 lipca) i w parku św. Barbary (13-14 lipca) i na instalację interaktywną w języku angielskim "Micro-Shakespeare" w parku św. Barbary (13-14 lipca).

Organizatorzy pomyśleli o transporcie jedynie na finałowe przedstawienie. Specjalnie dla fetowiczów podstawione zostaną autobusy po przedostatnim spektaklu na Targu Węglowym ("Trash Poem" 14 lipca, godz. 20:30 - spektakl skończy się około 21:50), które zawiozą chętnych na teren placu Zebrań Ludowych. W inne lokalizacje przemieszczać się trzeba we własnym zakresie.

Na szczęście będzie sporo okazji, by się posilić, bo od piątku do niedzieli w ramach festiwalu FETA odbywać się będzie Festiwal Smaków Food Trucków. Dlatego 12 lipca food trucki spotkamy na Dolnym Mieście, na placu przy ul. Kurzej, zaś w sobotę i niedzielę 13-14 lipca na Targu Węglowym i w parku św. Barbary. Przy każdym punkcie gastronomicznym i w okolicy każdego ze spektakli postawione będą toalety toi toi.

Wstęp na "Muaré Experience" na placu Zebrań Ludowych, miniaturę teatralną "Off" oraz skorzystanie z interaktywnej instalacji "Micro-Shakespeare" kosztuje 5 zł. Na wszystkie pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Zmiany w ruchu drogowym, obowiązujące na czas trwania XXIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Dolne Miasto i Stare Przedmieście

- Zamknięcie pasa ruchu ul. plac Wałowy w dniach 11-12.07.2019.

- Czasowe zajęcie fragmentu pasa ruchu ul. Łąkowej (na wysokości siedziby LPP) w dniu 12.07.2019 w godz. 15.50 - 16.30 - objazd ul. Śluza, Jaskółcza, Dolna.

- Czasowe zajęcie pasa ruchu ul. Kieturakisa, Reduta Wyskok, Fundacyjna, Zielona w dniu 12.07.2019 w godz. 17.00 - 17.45 (na czas przemarszu parady) - objazd ul. Kurza, Szczygla, Radna, Polna, Przyokopowa.

Główne Miasto

- Zamknięcie pasa ruchu ul. Targ Węglowy w dniach 13-14.07.2019 - alternatywne miejsca parkingowe w innych rejonach Głównego Miasta.

- Zamknięcie pasa ruchu ul. Wapienniczej (zatoczka parkingowa u zbiegu z ul. Rycerską) w dniu 13.07.2019.



Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
10 lipca 2019