Świętoszek na styku sztuk

Teatr Narodowy i Filmoteka Narodowa wspólnie przygotowały cykl edukacyjny Kino/teatr. Dziś drugie spotkanie

Przed stu laty kino weszło na obszar od tysiącleci zajmowany przez teatr. Przejęło część jego funkcji i większość jego widzów, stworzyło nowe możliwości i nowy język widowisk. Walcząc o samodzielność, na swój sposób podjęło dawny repertuar dramatyczny. Weszło z teatrem w rozmaite, złożone związki. Pomysłodawcy cyklu Kino/teatr chcą zastanawiać się nad tymi związkami, wydobywać powinowactwa i konflikty: najrozmaitsze rodzinne relacje obydwu widowisk.

Program cyklu Kino/teatr mówi zatem o pograniczu dwu pokrewnych sztuk. Pokazuje szeroki wachlarz zagadnień powstających na tym pograniczu zagadnień, postępując chronologicznie: od dzieciństwa kina po jego dojrzałość.

Przez dziewięć kolejnych miesięcy organizatorzy zapraszają na projekcje filmów reprezentujących różne poetyki i różne epoki rozwoju kina, z towarzyszeniem komentarzy teatrologów i filmoznawców.

Najbliższe spotkanie odbędzie się dziś - 9 listopada 2010 o godz. 20.00 w sali projekcyjnej w Bibliotece Narodowej - Tartuffe (Tartüff) w reżyserii F. W. Murnau (Niemcy 1925).

Luźna adaptacja klasycznego dramatu, w której film i teatr uzasadniają wzajemnie swoje istnienie. Molirowski Tartuffe zostaje tu wystawiony przez bohaterów filmu, stanowiąc odbicie jego akcji. Murnau zwraca się ku realizmowi. Każe grać aktorom bez charakteryzacji, a kamera penetruje zakamarki ich twarzy, ukazując zmarszczki i spróchniałe zęby. To coś zupełnie nowego w klasycznym filmie niemieckim, co przeciera drogę neorealizmowi. - pisała ówczesna krytyka.

Komentarz wygłosi Tomasz Kubikowski - teatrolog, filozof, performatyk, kierownik literacki Teatru Narodowego oraz wykładowca na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Muzykę na żywo wykona Maciej Trifonidis Bielawski - kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, realizator dźwięku.

Bilety w cenie 12 zł do zakupienia przed projekcją, w sali projekcyjnej w Bibliotece Narodowej. Ze względu na remont Iluzjonu Filmoteki Narodowej i konieczność korzystania z sali projekcyjnej BN, dokładne terminy spotkań będą podawane z miesięcznym wyprzedzeniem.



(-)
Materiały własne
9 listopada 2010