Szekspirowska fantazja

Letnie noce i ciepłe wieczory każdemu kojarzą się cudownie. Tak też można poczuć się na pierwszej premierze sezonu 2022/2023 w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

,,Sen nocy letniej" w reżyserii Magdaleny Piekorz pozwala nam na ponowne zanurzenie się w tych ciepłych wspomnieniach.

Ta należąca już do klasyki sztuka została napisana przez Williama Szekspira pod koniec XVI wieku i przez wielu uważana była za niesceniczną. Tajemnicza, magiczna aura i fantastyczne postacie nie stanowiły jednak problemu dla Piekorz, która poradziła sobie z tym wyzwaniem znakomicie.

Zgodnie z jej wizją, akcja dramatu rozgrywa się w elżbietańskiej Anglii, co podkreślają kostiumy aktorów z dokładnością wpisujące się w obowiązujący wówczas kanon mody.

Dobrana przez Lidię Kanclerz garderoba i precyzyjna scenografia przygotowana przez Katarzynę Sobańską i Marcela Sławińskiego pozwalają przenieść się nam zarówno na dwór księcia Tezeusza jak i do magicznego lasu zamieszkiwanego przez elfy.

Istotnym elementem składającym się na warstwę wizualną sztuki jest światło, które dzięki umiejętnemu sterowaniu doskonale imitowało blask księżyca rozświetlający mrok lasu czy promienie słoneczne przebijające się przez korony drzew.

Całość dopełniła oprawa muzyczna skomponowana przez Marcina Partyka, bez której fantastyczna aura nie byłaby możliwa.

Jednak to co naprawdę ożywiło scenę to doskonała gra aktorska i dynamiczna choreografia, dzięki której ani na chwilę nie zabrakło energii.
Zadanie to do serca wziął sobie zwłaszcza Bartosz Buława, grający postać Puka. Aktor nie tylko z dokładnością oddał charakter chochlika, ale poświęcił mu się w całości. Zmieniając tonację i barwę głosu wspaniale uzewnętrznił jego psotliwą osobowość, a poprzez ciągły ruch podkreślił zwinność i infantylność postaci.

Obsada aktorska, pomimo trudności związanej z dialogami napisanymi wierszem, zdołała nadać swoim rolom naturalny i wdzięczny ton, przez co wprawiali akcję w płynny ruch.

,,Sen nocy letniej" w reżyserii Piekorz jest nie tylko precyzyjną inscenizacją dramatu, ale także imponującym wizualnie widowiskiem, które spełni oczekiwania zarówno wymagających widzów, jak i tych szukających głównie rozrywki. Zabawna i urocza sztuka pozwoli na oderwanie się od szarej rzeczywistości i zanurzenie w ciepłym świecie szekspirowskiej fantazji pełnej wyniosłych uczuć i magicznych postaci.



Kinga Piech
Dziennik Teatralny Wrocław
22 września 2022
Spektakle
Sen nocy letniej