Tajniki rzemiosła teatralnego

Warsztaty „Jak działa teatr?", organizowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ramach projektu „Myśląca Ręka", odkrywają tajniki rzemiosła teatralnego. W ich ramach można odkryć, jak wygląda teatr od strony kulis, ale i pracować z najważniejszymi polskimi twórcami teatralnymi. Przed nami warsztaty z profesjonalistami z cyklu „Materia": ze scenicznego oświetlenia z Marcinem Chlandą oraz z budowy scenografii teatralnej z Mirkiem Kaczmarkiem.

MATERIA

„WOJNA POLSKO-RUSKA" W ŚWIETLE REFLEKTORÓW

Jaką rolę odgrywa w teatrze światło? Kto zajmuje się jego reżyserią i realizacją? Czym jest sztankiet, dimmer, sunstrip, hazer, obwód DMX512 i inteligentna lampa? W jaki sposób buduje się świetlne obrazy i tajemnicze półcienie? Uczestnicy warsztatów poznają odpowiedź na te i wiele innych pytań. Będą też mogli osobiście zobaczyć, w jaki sposób „reżyserowane" jest światło w spektaklu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

27 listopada / godz. 12.00

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Bilet: 25 zł

WARSZTATY POPROWADZĄ:
Marcin Chlanda – scenograf
Filip Marszałek – specjalista oświetlenia

Marcin Chlanda – scenograf i reżyser światła. Projektował i współtworzył scenografię m.in. do spektakli Piotra Jędrzejasa, Iwana Wyrypajewa, Krzysztofa Warlikowskiego i Pawła Świątka. Współtworzył wystawę „Według Wyspiańskiego" w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w 2007 r. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego stworzył scenografię i był reżyserem świateł do spektakli „Dzieje upadków" (2016), „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie" (2017) oraz „Bolesława Śmiałego" (2017).

OKIEM SMOKA

Jak wzniecić w teatrze „pożar", nie rozpalając prawdziwego ognia? Jakich użyć środków, żeby sceniczny ogień faktycznie „parzył" widzów? Czy pokazanie niszczącej siły żywiołów jest w teatrze w ogóle możliwe, czy może być wyłącznie umowne? W jaki sposób budować scenografię do spektakli, w których jednym z głównych elementów fabuły jest dekonstrukcja przestrzeni? Jak „wskrzesić" taką przestrzeń po zakończeniu spektaklu? Warsztaty poprowadzi Mirek Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych scenografów w Polsce. Autor scenografii, kostiumów i światła do spektaklu „Smok". Zajęcia są adresowane do studentów i absolwentów scenografii, uczniów szkół plastycznych oraz pasjonatów sztuk audiowizualnych. Będziemy niszczyć profesjonalnie!

2 grudnia / godz. 12.00

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1

Bilet: 25 zł

WARSZTATY POPROWADZI:
Mirek Kaczmarek – scenograf

Mirek Kaczmarek – absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Scenograf, kostiumograf, artysta multimedialny, reżyser świateł. Od debiutu w 2001 roku stworzył oprawę wizualną do ponad 100 spektakli teatralnych. Często pracuje z Janem Klatą, Marcinem Liberem czy Wiktorem Rubinem. Autor polskiego pawilonu na 11. Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze (2007). Wykładowca technik multimedialnych na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.



(-) (-)
Materiał Teatru
14 listopada 2019