Taneczna euforia ogarnia Bytom

Do Bytomia niebawem zjadą się setki tancerzy, choreografowie z kilku kontynentów z pokazami tańca ze wszystkich stron świata.

Bytom roztańczy się w najbliższą niedzielę szesnasty rok z rzędu. W świadomości wielu Polaków sztuka tańca narodziła się niespełna kilka lat temu, i to w dodatku na szklanym ekranie. Tymczasem taneczna euforia, która ogarnęła naród, trwa na Śląsku od wielu lat. Choreografowie i tancerze z całego świata spotykają się w Bytomiu, bo tu taniec współczesny od dawna ma swój europejski dom. 

W tegorocznym programie Festiwalu Sztuki Tanecznej nie wolno na pewno zignorować reprezentantów Izraela. Choreograf Idan Cohen, którego nazwano "cudem na dwóch nogach" - w Bytomiu pokaże światową prapremierę "Swan Lake" do muzyki Czajkowskiego. Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu będzie Kibbutz Contemporary Dance Company . Na ich podwójny występ w Bytomiu rezerwacje biletów potwierdzili już widzowie z Pragi, Budapesztu czy Berlina. 

Choreograf Rami Be\'er przygotował niezwykły projekt dla siedemnastu tancerzy. "Ekodoom" to maestria choreografii i reżyserii świateł, w których skąpana jest niepokojąca historia o człowieku, który dąży do zagłady. Zobaczymy także po raz kolejny wybitny duet Yossi Berg i Oded Graf z Izraela z nową choreografią "4 Men, Alice, Bach and the Deer" na męski kwartet. 

Warto skusić się też m.in. na nowojorski, ekstrawagancki spektakl-instalację "Vicious Dogs" z choreografią Dan\'a Safer\'a. Z Kalkuty przyjedzie zespół tancerzy Sapphire Creations Dance Workshop, który porusza w swoich pracach tematy konsumpcjonizmu czy hinduskiej seksualności. Zobaczymy "Positive lives": 40-minutowy montaż historii osób zarażonych wirusem HIV. Tradycyjnie nie zabraknie ulubieńców publiczności - prestiżowej Compagnie Drift ze Szwajcarii, która w estetyce absurdu pokaże najnowszy projekt "au bleu cochon". W programie także goście z Danii (Mancopy i eksperymenty z pop-artem), z Wysp Brytyjskich (makabryczna muzyczno-taneczna koprodukcja Cholmondeleys&Featherstonehaughs) czy pokazy gospodarzy - Śląskiego Teatru Tańca. 

Pokazy festiwalowe to jednak tylko część konferencji. Odbywają się tu przecież zawsze liczne warsztaty (pisania o tańcu, menedżerów sztuki, terapii przez ruch dla osób niepełnosprawnych czy radiowe - nowość). Jak zawsze najbardziej oblegane są warsztaty taneczne. W tegorocznym programie ponad 30 zajęć z nauczycielami z całego świata (od baletu, przez taniec brzucha, po hip-hop). Są jeszcze wolne karnety na zajęcia. Na rynku stanie także specjalny namiot-studio, w którym będzie można podglądać warsztatowe efekty. Wszelkie szczegóły na festiwalowej stronie: konferencja.stt.art.pl.



Aleksandra Czapla-Oslislo
Gazeta Wyborcza Katowice
26 czerwca 2009