Taneczne premiery "Solo Projekt 2012"
Już w najbliższy weekend w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze, odbędą się premiery w ramach projektu "Solo Projekt 2012". Zaprezentują się Marzena Krzemińska, Marysia Zimpel i Magdalena PtasznikPodstawową ideą programu SOLO PROJEKT (którego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku) jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego języka artystycznego. Program zakłada pomoc zwłaszcza tym, którzy gotowi są do podejmowania artystycznego ryzyka, jakie niesie ze sobą eksperymentowanie z własnym ciałem i poszukiwanie oryginalnej formy spektaklu. Stąd główny nacisk projektu położony został nie tyle na stworzenie produktu-spektaklu, ale na samym procesie twórczym, a młodzi artyści objęci tym programem wspierani są nie tylko produkcyjnie, ale i merytorycznie. Dzięki temu w ramach poprzednich edycji SOLO PROJEKTU powstało w Starym Browarze 17 solowych spektakli o zupełnie odmiennej estetyce, eksponujących indywidualne zainteresowania i osobowość każdego choreografa.
Program przeznaczony jest dla profesjonalnych tancerzy i początkujących choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany "teatr tańca". Mottem projektu są słowa brytyjskiego choreografa Jonathana Burrowsa: "do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa".
Do tej pory w ramach programu swoje spektakle stworzyli: Anita Wach, Janusz Orlik, Dominika Knapik, Konrad Szymański, Renata Piotrowska, Barbara Bujakowska & Marcin Janus, Tomasz Bazan, Karol Tymiński, Małgorzata Haduch, Ramona Nagabczyńska, Magdalena Przybysz, Aleksandra Borys, Anna Nowicka, Rafał Urbacki, Irena Lipińska, Iza Szostak i Aleksandra Ścibor.
W roku 2012 opiekę nad młodymi tancerzami sprawuje Ria Higler, choreograf i pedagog związana na stałe z amsterdamską uczelnią SNDO (School for New Dance Development).
Ria Higler jest performerką, choreografką i od kilku dziesięcioleci stałym wykładowcą School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie. W latach 1989-1998 Ria Higler była także jednym z jej dyrektorów.
SNDO jest międzynarodową szkołą choreografii oferującą ambitny czteroletni program dla tych młodych twórców, którzy pragną wypracować własny język tańca i stać się niezależnymi artystami uczestniczącymi swoją pracą w profesjonalnym dialogu na temat szeroko rozumianej sztuki performatywnej.
W swojej pracy Ria zgłębia powiązania między ciałem i umysłem oraz bada i rozwija nowatorskie, zwiększające świadomość ciała, metody i techniki funkcjonujące jako narzędzia wzbogacające proces twórczy. Jej praca pedagogiczna oraz choreograficzna i performerska zaprowadziła ją do wielu krajów świata, a poza zachodnimi metodami pracy w swoją praktykę Ria włączyła także poglądy i wiedzę Wschodu (w szczególności sposoby integracji informacji pochodzących z ciała oraz refleksji nad nimi). Od kilku lat Ria Higler jest jednym z głównych wykonawców sześciogodzinnego spektaklu-performansu Ibrahima Quraishiego "Wild Life Take Away Station".
"Praca z Marzeną, Magdą i Marysią nad tegorocznym Solo Projekt stanowiła ogromną przyjemność. Proces tworzenia nowego dzieła niesie ze sobą potrzebę zmierzenia się z tym, co już znane oraz zbadania obszarów nieznanych. Może to być przerażające i frustrujące, ale też i magiczne! Wszystko to widziałam podczas mojej pracy polegającej na byciu świadkiem tego procesu i doradcą!
Każda z trzech choreografek wyruszyła w tę podróż na swój własny sposób prowadząc do całkowicie odmiennych pytań i metod ujawniających cechy wyróżniające każdą z tych prac. Narodziły się trzy nowe prace solowe i życzę im, aby kwitły i rozrastały się pod wpływem przedstawiania ich publiczności i uwagi, jaka zostanie im poświęcona."
Ria Higler
15/16.09.2012 / 19:00 / Studio Słodownia +3
Marzena Krzemińska 5-7-5 Haiku
Chwila oddechu
Poruszona wiatrami
Tafla jeziora
Marysia Zimpel What do you really miss?
What do you need? What do you see? Smok is a Dragon. Demon?
Złodzieje bliskości,
przestępcy spragnieni,
kobiety wytrwałe,
kobiety płaczące,
kobiety samotne,
kobiety dające miłość,
kobiety kochające to co nie jest nimi.
Pełnia w ciągłym stawaniu się,
dopełnienie, odpoczynek, wytchnienie,
inaczej sie nie da.
Come home
Blue Child
Remember
now is the time
to gather and give back
the beauty of life
inside & out there.
Czym jest dla mnie taniec? Jako solo praktyka w studio, jest to dialog z samą sobą, z pamięcią,
z wyobraźnią, z przestrzenią. / What is dance for me? As a solo practice in a studio it is an ongoing dialogue with myself, with body, memory, imagination and with space.
Magdalena Ptasznik surface.territory
"surface.territory" to choreografia na przestrzeń, ciało, materię i czas. W spektaklu performer wkracza w i staje się częścią minimalistycznego krajobrazu rozciągniętego na podłodze sali teatralnej. Podróżuje przez niego napotykając przedmioty-materiały, którym nadaje kształt i przez które sam się zmienia. To w tych spotkaniach, interakcjach manifestuje się obecność jego - performera, jak i materii - partnera. Materia jest tu traktowana jako jedyne doświadczenie, co do którego możemy mieć pewność, że je podzielamy. Nie jest też jedynie dekoracją czy tłem dla działań ludzkich, spotkanie z nią jest raczej ważnym, intymnym współtworzącym nas doświadczeniem. Praca ta to otwarte pytanie dotyczące \'bycia w świecie\', istotności materialnego krajobrazu, w którym żyjemy, naszej relacji z nim, możliwości bądź niemożności wspólnego doświadczania rzeczywistości. Spektakl jest ulotną rzeźbą w czasie, tym co widz może zobaczyć i doświadczyć podczas trwania spektaklu, niczym więcej.
Bilety w cenie 25/20zł do nabycia w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru
(-)
Materiał Organizatorów
13 września 2012