Taniec pełen ekspresji

Podczas kolejnego dnia 20 edycji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu widzowie mieli okazję zobaczyć nie tylko taniec pełen ekspresji - ale również być świadkami, jak tancerze stają się aktorami i budują psychologiczny rys postaci.

5 lipca na bytomskiej scenie wystąpił dobrze znany widzom izraelski duet Oded Graf i Yossi Berg z utworem tanecznym pt.: „Heroes", uznanym za jeden z pięciu najlepszych spektakli izraelskich sezonu 2006/2007.

Ich godzinny spektakl podzielony jest na dwie części. Pierwsza jest opowieścią o tym, jak trudną i długą drogę musi przebyć człowiek, aby zbliżyć się do drugiej osoby, i zaspokoić swoje podstawowe potrzeby emocjonalne. Proste gesty, którymi posłużyli się artyści: skrywanie twarzy w dłoniach, wyciągnięta przed siebie dłoń nie znajdująca tego, czego szuka, bose stopy i śmiech - powodują, że wszystko co dzieje się na scenie jest wiarygodne, i dziecinnie szczere. Mężczyźni wciąż uciekają przed sobą, bojąc się najmniejszego dotyku, którego przecież tak bardzo pragną.

W pierwszej połowie aktorzy tańczą w ciszy, w teatrze nie rozbrzmiewa żadna muzyka. Podobnie, brak jest partii mówionych. Jedyne słowa padające z ust jednego z mężczyzn to fragment piosenki: „Imagine me and you, I do. I think about you day and night, it's only right". Między tym dwojgiem nie zawiązuje się żaden dialog słowny. Rolę medium całkowicie przejął taniec. Zaskakujące jest, jak wiele treści można przekazać za pomocą prostego gestu i ułożenia ciała.

Druga część przynosi zmianę sytuacji. Postacie występujące na scenie zbliżają się do siebie, już nie boją się bliskości fizycznej, a także psychicznej. Powoli zawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia, której odbicie widać w ich bliźniaczo podobnych ruchach. Ponadto, w choreografii pojawia się muzyka.

Spektakl powoduje, że widz postanawia zatrzymać się na chwilę, zamyślić i dojrzeć w postaciach pokazanych na scenie kawałek samego siebie, bo przecież bohaterem przedstawionej historii może być każdy. Pragnienie miłości, empatii, a także chęć bycia zrozumianym przez drugiego człowieka, to kwestie uniwersalne.



Urszula Kosiór, ANS743193 Hasło: Uk743193
Dziennik Teatralny Katowice
8 lipca 2013