Teatr Groteska łączy pokolenia

Teatr stara się nie zwalniać tempa mimo wszystkich covidowych trudności. 6 października odbędzie się spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową, która przybliży swoje światy muzyczne i odsłoni kulisy działalności publicznej na stanowisku ministra kultury i dyrektora NOSPR w Katowicach.

 15 października o godz.18.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą, a w szczególności teatrem, na spotkanie z człowiekiem-instytucją. W ramach cyklu KOD MISTRZÓW gościć będziemy Krzysztofa Miklaszewskiego, który opowie o swojej nowej książce. Bohaterami tego niezwykłego wieczoru będą także wyjątkowi Goście.

„To wieczór wyjątkowy. Nieczęsto zdarza się bowiem aby w jednym miejscu o tej samej godzinie spotkały się tak licznie prawdziwe gwiazdy polskiego teatru. Artyści, którzy jeszcze długo będą punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń aktorów. Ich kreacje weszły na stałe do kanonu sztuki scenicznej i stały się częścią historii polskiego teatru." - mówi dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek

Książka Krzysztofa Miklaszewskiego MOJE ŻYCIE W TEATRZE, która zostanie zaprezentowana w trakcie spotkania jest tak samo niezwykła jak jej Bohaterowie i sam Autor.

Ta monumentalna publikacja jak mówi Miklaszewski – Stanowi summę mojej 55-letniej aktywności scenicznej jako teoretyka i praktyka teatru. Jest jednocześnie kluczem dla zrozumienia polskiej sztuki teatralnej w minionym półwieczu"

Komentatorami najważniejszych wątków i zdarzeń poruszanych w książce będą ludzie teatru - aktorzy i reżyserzy, krytycy i pedagodzy - w znacznej mierze bohaterki i bohaterowie książki Miklaszewskiego. W spotkaniu wezmą udział: Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Anna Polony, Jan Nowicki i Jerzy Trela, Edward Lubaszenko i Jan Güntner, Włodzimierz Jasiński, Franciszek Muła i Adolf Weltschek, a także jako moderatorzy dyskusji: Maria Malatyńska i Józef Opalski.

„Jako filmowy i telewizyjny dokumentalista - każdy z pięciu rozdziałów swojej 600-stronnicowej syntezy krytycznej dedykowałem Pięciu Wielkim Twórcom Polskiego Teatru XX wieku: Józefowi Szajnie, Konradowi Swinarskiemu, Jerzemu Jarockiemu, Andrzejowi Wajdzie i Tadeuszowi Kantorowi. Sfilmowane przeze mnie i utrwalone fragmenty dzieł w/w twórców - interpretowane kiedyś na scenie przez zaproszonych Gości - stanowić mają w spotkaniu znaczący udział jako <wizualne przerywniki>, przybliżające widzom przedmiot słownych rozważań. Tym sposobem każda z pięciu <odsłon> teatralnych sporów uzyska wizualny charakter" – mówi Miklaszewski.

Miejsce prezentacji książki Krzysztofa Miklaszewskiego - Teatr Groteska - nie jest przypadkowe. Dziś Groteska jest jednym z nielicznych miejsc na teatralnej mapie Polski gdzie z powodzeniem i sukcesami kultywuje się teatr w zgodzie z duchem i literą tekstu, oparty o wybitne utwory polskiej i światowej klasyki literackiej.

Powodem innym jest także fakt, że – jak mówi Autor MOJEGO ŻYCIA W TEATRZE: To była przecież moja pierwsza w życiu scena jaką odwiedzałem jeszcze w wieku przedszkolnym. A obecnie w skład jej grona wchodzą Aktorzy, z którymi w czasach "chmurnej młodości" pracowałem na studenckiej scenie Teatru STU. "Groteska"- też - zasilała zawsze mój macierzysty zespół czyli ansambl Kantorowskiego Cricotu-2. To z jej grona wywodziła się znaczna część kantorowskich aktorów.

Zapraszamy do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru z nami oraz na inne wydarzenia i spektakle SCENY DLA DOROSŁYCH Teatru Groteska.

TEATR GROTESKA – łączy pokolenia. Od 75-u lat. NIEZMIENNIE!



Eryka Żmuda
Materiał Teatru
2 października 2020