Teatr jazowy - jedyny taki

Zbiór autorskich choreografii do pieśni Negro spirituals opracowanych w formie scenicznej tańca jazzowego zaprezentuje w spektaklu "Brodzić po wodzie" Kielecki Teatr Tańca (KTT). Tancerzom będą towarzyszyli chórzyści i instrumentaliści. Premierę zaplanowano na 8 listopada.

Spektakl, który jest oryginalnym połączeniem muzyki gospel z ruchem scenicznym, w intencji jego pomysłodawców ma być hołdem złożonym dla amerykańskiego artysty tańca Alvina Aileya.

Przedstawienie składa się z 22 utworów. Część z nich pochodzi z wystawianego przez KTT w 1998 r. spektaklu "Dla Ciebie Panie", który spotkał się z dużym uznaniem odbiorców.

Teraz powstały także nowe choreografie - ich autorami są Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie. - Potraktowaliśmy ten spektakl jako bardzo ważne wspólne wydarzenie - z muzykami i z chórem. Ale jednocześnie chcemy pokazać kieleckiej publiczności jak wygląda taniec jazzowy, modern jazz - podkreśliła podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie dyrektor KTT, Elżbieta Pańtak.

Jak dodała, KTT jest w Polsce praktycznie jedynym teatrem, uprawiającym taniec jazzowy. "Chcemy pokazać jak ten korzenny taniec afroamerykański wygląda, że ten gatunek jest naprawdę piękny nie tylko w tańcu, ale i w muzyce i w śpiewie" - zaznaczyła Pańtak.

Z kolei wicedyrektor KTT Grzegorz Pańtak ocenił, że spektakl "Brodzić po wodzie" w swoim charakterze zaprasza widzów do wspólnej zabawy.

W przedstawieniu tancerzom będą towarzyszyły: Chór Kameralny Fermata oraz studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Za przygotowanie chóru i solistów odpowiada prof. Ewa Robak, a za opracowanie muzyczne spektaklu - Krzysztof Jończyk (także z kieleckiej uczelni), z zespołem instrumentalistów.

- Wydaje mi się, że połączenie rzetelnego doświadczonego zespołu z młodymi charyzmatycznymi głosami naszych studentów da ten efekt, jaki niesie ze sobą muzyka gospel - czyli przede wszystkim przekaz duchowy płynący z emocji - podkreśliła Robak.

Na scenie KTT pojawi się ok. 50 artystów. Premierę zaplanowano 8 listopada, o godz. 19.

Kielecki Teatr Tańca powstał w 1995 r. na bazie dokonań artystycznych prywatnego zespołu Elżbiety Szlufik (obecnie Pańtak). Od 1998 r. jako stowarzyszenie był prowadzony przez Elżbietę i Grzegorza Pańtaków. Repertuar teatru, który działa dziś jako miejska instytucja kultury (od 2013 r. jest instytucją artystyczną, wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), jest związany z różnymi stylami tańca jazzowego. Zespół posiada również doświadczenie w stylach tańca współczesnego i neoklasycznego.

Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008 r.), "Święto wiosny" w choreografii Angelin Preljocaja (2013 r.). Teatr współpracował m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem Niederbayern w Niemczech i Operą Izraelską.



Katarzyna Bańcer
Kurier PAP
2 listopada 2019