Teatr KTO rozpoczyna Nowy Rok

Już 8 stycznia krakowska publiczność będzie mogła jednorazowo zobaczyć szeroko nagradzany monodram „Kamica 79" w reż. Artiego Grabowskiego, z doskonałą rolą Marty Grygier. Spektakl powstał dzięki koprodukcji trzech najważniejszych ośrodków teatru niezależnego w Polsce - Instytutu Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatru Kana w Szczecinie i Teatru Brama z Goleniowa. Ale to nie wszystko.

12 i 13 stycznia na scenie Teatru KTO zostaną pokazane performansy, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym. Wszystko to w ramach „aKTOmaRu?", czyli międzyuczelnianego przeglądu Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie pod opieką Grabowskiego.

„Kamica 79"
„Kamica 79" reż. Arti Grabowski
8 stycznia 2022 | g. 19.00
Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Bilety: https://bit.ly/3nhfSzR

Kamień węgielny, filozoficzny, celtycki, milowy, świętego Szczepana, głaz Syzyfa... Kamienie fascynują̨ ludzi od zarania dziejów. Budzą̨ lęk, przewyższając swą trwałością̨ kruchą egzystencję ludzką. Dawniej sądzono, że pod ich materialną postacią̨ kryje się̨ coś wyższego, tajemniczego. Jak jest teraz? Czy wciąż mogą̨ budzić emocje i fascynować? Czy potrafią̨ ożywić wyobraźnię? Odpowiedzi na te pytania z pewnością̨ można znaleźć w spektaklu „Kamica 79".

Przedstawienie „Kamica 79" podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się̨ z czasem, odpowiedzialnością̨ i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są̨ osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się̨ z siłą i wiecznością̨. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący jedynie stereotyp? Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia - z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się̨ i działania.

Monodram „Kamica 79" oparty został na tekstach:

· własnych autorów
· „39,9" Moniki Rakusa
· „Sztuka" Sebastiana Cichockiego
· „Tropami Rena" Mariusza Wilka
· cytatach z filmu „Miś" w reżyserii Stanisław Barei
· cytacie z wywiadu z Brucem Lee

Autorzy: Marta Grygier & Arti Grabowski
Obsada: Marta Grygier
Reżyseria: Arti Grabowski
Technika: Tomasz Grygier
Konsultacje: Katarzyna Pawłowska (Teatr Porywacze Ciał), Artur Pałyga
Produkcja: Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatr Kana w Szczecinie, Teatr Brama z Goleniowa.
fot. Marta Bosowska

„aKTOmaR?"

„aKTOmaR?" - międzyuczelniany przegląd Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie
koordynator: Arti Grabowski
12, 13 stycznia 2022 | przegląd otwarty w g. 17.00 – 21.00
Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Wejściówki w cenie 10 zł: https://bilety.teatrkto.pl/

„aKTOmaR?" to międzyuczelniany przegląd Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie.

12 i 13 stycznia 2022 r. zaprezentowanych zostanie ponad 30 studentek i studentów związanych z pracowniami sztuki performance: Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Intermediów ASP w Krakowie oraz studentek wymiany zagranicznej programu Erasmus z Izraela, Ukrainy i Kurdystanu. W programie znajdą się performansy, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym, które zaanektują całą przestrzeń Teatru KTO w Krakowie.

Arti Grabowski – opiekun, główny koordynator.
Ambroziak Aleksandra
Bielenis Monika
Einav Zeichner (Izrael)
Anastasiia Pochtaruk (Ukraina)
Sakkar Sleman (Kurdystan)
Głowacz Kaja 'Kajka Hul'
Katarzyński Jakub
Kłoda Nikola ‚KokoNicol'
Kuczyńska Gabriela
Mróz Marcin
Mynarski Samuel
Platonov Mykyta
Polcyn Wojciech
Piotr Śnieguła aka Jaszczur
Rapacz Dominik i Wojtek Radomski
Sikora Michał
Siwek Wojtek ‚Pielesze'
Tomaszewska Monika
Winiarska Beata
Wojtkiewicz-Donhefiner Jacek

Arti Grabowski – artysta interdyscyplinarny, autor ponad 200 akcji, performansów, happeningów, wystawianych na festiwalach sztuki performance przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie adiunkt w Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermedia (ASP Kraków). Aktor Teatru Porywacze Ciał (2004- 2009). Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki (2001-2009), Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (od 2012). Kurator i współorganizator wielu Festiwali Sztuki Performance i Akcji o zasięgu międzynarodowym.



Faustyna Ostróżka
Materiał Teatru
7 stycznia 2022
Portrety
Jerzy Zoń