Teatr Mały rusza pełną parą

Już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi. Z pewnością mieszkańcy miasta, którzy zwykli wieczory spędzać na spektaklach, zadają sobie pytanie, jakie przedstawienia będą tam grane i skąd pomysł na założenie kolejnego repertuarowego teatru w mieście, które ma już 10 takich instytucji. Czy Teatr Mały wygra trudną walkę o łódzkiego widza? Czy uda mu się na stałe wpisać w mapę kulturalną miasta?

Założycielem Teatru Małego jest Mariusz Pilawski, który od 25 lat uprawia zawód aktora. Pracował m.in. w teatrach w Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Łodzi, więc może pochwalić się sporym teatralnym doświadczeniem. Jednak zarządzanie taką instytucją wymaga także innych talentów.

Postanowiłem sobie w pewnym momencie mojego życia, że nie będę czekał, aż szczęście mnie znajdzie, tylko wyjdę szczęściu naprzeciw, ponieważ szukam szczęścia. W związku z tym sprokuruję sobie przestrzeń do realizacji pomysłów artystycznych i menedżerskich, bo dobrze się w tym czuję
- mówi Pilawski o swoim przedsięwzięciu.

Otwarcie przewidziano na 21 czerwca, jednak przez kilka ostatnich miesięcy przestrzeń była adaptowana na potrzeby teatru, wcześniej natomiast założyciel instytucji skrupulatnie się do tego przygotowywał - cała historia trwa już rok. Wymagało to skoordynowania wielu działań i znalezienia ludzi, którzy zechcą pomóc. Teatr Mały założyło Stowarzyszenie Komedia Łódzka, liczące ok. 25 członków (ludzi kultury i sztuki, muzyków, plastyków, scenografów, filmowców), które także powstało z inicjatywy Pilawskiego. Powołanie do życia teatru jest niejako przedłużeniem działalności stowarzyszenia, którego celem statutowym jest propagowanie sztuki teatru i dramatu, rozszerzenie aktywności twórczej aktorów zawodowych oraz ludzi wszelkich zawodów związanych z teatrem, a także promowanie działań twórczych teatralnego środowiska łódzkiego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Manufaktura jest najmodniejszym i najchętniej odwiedzanym przez Łodzian miejscem
- stwierdza Pilawski. Ten fakt skłonił go do obrania na siedzibę miejsca znajdującego się właśnie na tym terenie. Teatr pomieści 135 osób i zaprasza wszystkich, którzy latem nie mają pomysłu na kulturalne spędzenie wieczoru. Letni repertuar grany będzie pod hasłem „Lato z Teatrem Małym w Manufakturze”, a fakt, że w tym czasie inne teatry w mieście są zamknięte może przyciągnąć publiczność złaknioną teatralnych wrażeń.

Mariusz Pilawski przyjął pewne założenia repertuarowe: W naszym teatrze będą grane spektakle pogodne i radosne, które jednocześnie będą dawały namysł.

Już w czerwcu Teatr Mały przygotował dla widzów 3 spektakle:

- „Morderstwo w hotelu” - komediofarsa Rona Clarka i Sama Bobricka w reżyserii Mariusza Pilawskiego to - jak zapowiadają twórcy - znakomita teatralna zabawa, której walorem, oprócz frapującej historii, będzie z pewnością żonglerka wieloma teatralnymi stylami;

- „Krawiec Niteczka z miasta Łodzi. Sztuka dla dzieci i rodziców” w adaptacji Eligiusza Skowronka (Adama Słowika) i reżyserii Kapitana Nemo (Remigiusza Cabana) - to rzecz z typowego łódzkiego podwórka. Zabójcza nuda majowego powszedniego - choć nie do końca, bo oto właśnie mamy „biały tydzień” - popołudnia, uruchamia niewinną z pozoru zabawę przy trzepaku, która w efekcie rodzi poważne konsekwencje i to nie tylko dla bohaterów przedstawienia. Historia, mająca swój precedens w bajce Kornela Makuszyńskiego pt. „O tym jak krawiec pan Niteczka został królem”, powraca w spektaklu ze zwielokrotnioną siłą i udowadnia nawet najbardziej zatwardziałym niedowiarkom, że Łódź, pośród setek tysięcy podobnych miast na Ziemi, pod jednym względem jest jednak wyjątkowa;

- „Piosenki z pianką (Brassens à la brasserie)” - Brassens świntuszy uroczo i na dodatek mądrze. Taka terapia jest nam z całą pewnością niezbędna. Twórcy zapraszają do piwiarni w Teatrze Małym. 

Z zestawienia zaproponowanych dotychczas spektakli wynika, że w Teatrze Małym każdy znajdzie coś dla siebie, jednak w repertuarze można znaleźć także kilka występów gościnnych - w czerwcu Teatr Mały zaprosił m.in. Teatr Korez z Katowic, Teatr Nowy z Krakowa, Teatr Żydowski z Warszawy, zatem nudno z pewnością nie będzie.

Szczegółowy repertuar znajduje się na stronie internetowej Teatru Małego
www.teatr-maly.pl

 



Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
15 czerwca 2009