Teatr Popularny

Pilotowy odcinek "Artystów" napawa optymizmem: ciekawie zarysowane postacie, inteligentnie zbudowany konflikt, naturalnie brzmiące dialogi i szansa zajrzenia za kulisy teatru, o których napisano niejedną sztukę (w tym, co znamienne, wiele fars). Oraz aktorskie gwiazdy, nierzadko przewrotnie obsadzone - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.

Ośmioodcinkowa, zamówiona jeszcze przez Jerzego Kapuścińskiego, produkcja TVP2 i NInA ma ambicje sportretowania współczesnej Polski. Autorzy - zaliczani do grona najważniejszych twórców dzisiejszego polskiego teatru - powołują się z jednej strony na najlepsze amerykańskie seriale ostatnich lat, z drugiej na rodzimą klasykę - serial "Dom".

W roli miejsca, w którym przecinają się losy i historie ludzi z różnych środowisk, występuje fikcyjny Teatr Popularny z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki. Po tragicznej śmierci dyrektora obejmuje go w drodze konkursu ambitny reżyser z prowincji (Marcin Czarnik). Musi do siebie przekonać zespół artystyczny, pracowników technicznych i dział administracji, walczyć o pieniądze z władzami miasta i dyrektorem finansowym.

Pilotowy odcinek "Artystów" napawa optymizmem: ciekawie zarysowane postacie, inteligentnie zbudowany konflikt, naturalnie brzmiące dialogi i szansa zajrzenia za kulisy teatru, o których napisano niejedną sztukę (w tym, co znamienne, wiele fars). Oraz aktorskie gwiazdy, nierzadko przewrotnie obsadzone.

Agnieszka Glińska, do niedawna dyrektor artystyczna Teatru Studio, znana z głośnej kłótni m.in. o pieniądze z dyrektorem naczelnym, jest tu płochliwą główną księgową.

___

"Artyści", scen. Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka, TVP2, od 2.09, godz. 22.20, "Teatr Popularny"



Aneta Kyzioł
Polityka
1 września 2016
Portrety
Monika Strzępka