Teatr studencki: między zgodą a niezgodą

W czwartek 28 marca w Lublinie rozpocznie się XVI edycja SOFT „Kontestacje" – cieszącego się dużą popularnością festiwalu, na którym rok rocznie prezentują się studenckie grypy teatralne z całej Polski. Wydarzenie tworzone przez środowisko Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" już po raz kolejny da niepowtarzalną możliwość zobaczenia spektakli przygotowanych przez młodych ludzi. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Zgoda czy niezgoda. Dylematy teatru studenckiego".

„Kontestacje" otworzy debata z udziałem przedstawicieli teatrów studenckich i środowiska uniwersyteckiego. Goście i słuchacze wspólnie zastanowią się m.in. nad rolą teatru studenckiego w kulturze, ideą porozumienia oraz wspólnotą w teatrze. Następnie odbędzie się pokaz spektaklu Iwony Koneckiej pt. „Atrapa i utopia". To swoisty, pseudoakademicki wywód nieco zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje, ale za chwilę ponownie podejmuje się działania. Żonglując uniwersyteckim klimatem i estetyką klubu go-go, reżyserka zmusza widzów do sięgnięcia wzrokiem w przyszłość dalszą niż jutro.

Drugiego dnia festiwalu zaprezentują się dwa teatry tańca. Duet Bartłomiej Kalinowski i Agnieszka Dubilewic w spektaklu „Cała ziemia była pokryta mgłą" poruszy temat utajonej obecności i niemożności porozumienia się, kiedy jedni mówią tylko w czasie przeszłym, a drudzy – w przyszłym. Przedstawienie „Linoleum" Teatru OdRuchu ukaże „szarą polskość" oraz problem izolowania młodych Polaków wychowujących się na osiedlu.

W sobotę Teatr Stopa zaprezentuje spektakl pt. „Manekinada" stanowiący refleksję nad pojęciem kobiecości, pozycji kobiety we współczesnym świecie i roli mężczyzny. Kolejne przedstawienie w reżyserii Aleksandry Skorupy podąża sąsiednią ścieżką. Monodram oparty na biografii niesławnej Wandy Wasilewskiej próbuje pokazać, jak ta kobieta patrzyłaby na Polskę dziś, co miałaby do powiedzenia oraz kim tak naprawdę była. Ten dzień festiwalowy zakończy Teatr Politechniki Warszawskiej spektaklem „Gry i zabawy: Wszyscy jesteśmy z kiedyś" będącym komentarzem do współczesności: sposobu kreowania przywództwa, budowania wspólnoty czy mechanizmów dominacji i uległości.

31 marca zobaczymy Teatr Martwej Wyobraźni w przedstawieniu na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Będzie to próba wskazania problemu nietolerancji, podziałów społecznych, biedy. Następnie Teatr Krzyk zaprezentuje spektakl pt. „Hej, ty" opowiadający o wkraczaniu w dorosłość i mierzeniu się z wyzwaniami dojrzewania. Na koniec będziemy mogli uczestniczyć w osobliwym show duetu Jemioła&Szwed. To połączenie autorskiej piosenki poetyckiej i sztuki nowocyrkowej przeniesie nas w kawiarniany klimat improwizacji słowno-muzycznej i kuglarstwa doprawiony sporą dawką humoru.

Każdego dnia po pokazach spektakli odbędą się Kontestacyjne konwersacje – spotkania, podczas których będzie można porozmawiać z artystami, wymienić się wrażeniami i spostrzeżeniami oraz podyskutować o teatrze studenckim i sztuce zaangażowanej.

SOFT „Kontestacje" odbędą się w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" w Lublinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.



Ewa Jemioł
Materiał organizatora
22 marca 2019