Teatr trudnych pytań

Poznań może się poszczycić czterema festiwalami teatralnymi. Na początek lata mamy plenerową Matę, na przełomie jesieni i zimy - Maski, na progu wiosny Europejskie Spotkania teatralne "Bliscy Nieznajomi", które rozpoczynają się dzisiaj i raz na dwa lata "Konteksty", festiwal sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży.

Każdy z tych festiwali jest inny. Malta ma charakter raczej ludyczny, Maski pokazują tak zwany polski młody teatr, a "Bliscy Nieznajomi" oglądają życie teatralne w Europie przez pryzmat zaangażowania społecznego. W tym roku pretekstem do spotkań jest wykluczenie. Oczywiście, osiem przedstawień, na jakie zaprosił Paweł Szkotak, dyrektor festiwalu, nie wyczerpuje wachlarza wykluczeń z życia społecznego i politycznego. Ale wyraźnie i dobitnie pokazuje, że Stara Europa, że Polska nie są wolne od tego typu zjawisk.

Zaproszone na festiwal przedstawienia dowodzą, że spektakle zaangażowane społecznie i politycznie nie tracą swoich walorów estetycznych. Wszystkie, przynajmniej te z kraju, odbiły się głośnym echem, prowokowały do dyskusji, gorszyły, innych wprawiały w zachwyt. Wszystkie wywodzą się z teatru, który pozostaje ciągle wyczulony na innych.

Sztuki zaangażowane społecznie nie straciły walorów estetycznych

Każdego dnia będzie można obejrzeć dwa przedstawienia. Dziś na afiszu głośne przedstawienie Przemysława Wojcieszka "Miłość ci wszystko wybaczy" i "Mykwa" Piotra Rowickiego (prapremiera przygotowana przez Teatr Polski w Poznaniu).

W piątek wystąpi wrocławski Teatr Ad Spectatores z przedstawieniem "Gay of Love" i Teatr Toma Caragiu z Rumunii, który przywiezie głośny w Europie spektakl "Plastelina" powstały w oparciu o dramat Wasilija Sigariewa.

Trzeciego dnia na początek zobaczymy głośny Teatr RambaZamba z Berlina, który współtworzą aktorzy niepełnosprawni. Zespół ten cieszy się ogromną popularnością w całej Europie, a w Poznaniu pokaże musical MultiKultiTango". Ponadto na dużej scenie zobaczymy przedstawienie z łódzkiego Teatru Jaracza "Habitat".

W niedzielę na zakończenie festiwalu wystąpią goście z Nowego Jorku, co nie oznacza, że organizatorzy nie znają geografii. Znają, ale tam właśnie znaleźli spektakl, który mówi o wykluczeniu, które dotyka w dużej mierze Polaków. "Crossings" bowiem opowiada o życiu emigrantów, które jest podobne i nie zależy od koloru skóry czy kraju pochodzenia. Spektakl tandemu Demirski - Strzępka "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" ze względu na duże zainteresowanie publiczności musieli powtórzyć. Wałbrzyski spektakl ze względu na swoje polityczne zaangażowanie budzi ogromne kontrowersje.

Zapowiada się festiwal teatru, który stawia kłopotliwe pytania i próbuje na nie odpowiedzieć.

Europejskim Spotkaniom Teatralnym "Bliscy Nieznajomi" patronuje "Polska Głos Wielkopolski"



Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
27 marca 2009