Teatr Za Lustrem i Teatr Maat zapraszają na wspólny spektakl
"KRÓL OLCH" - rezultat współpracy tych teatrów zaprezentowany zostanie 2 lutego o godz. 20.00 w Tarnogórskim Centrum Kultury.\'Pójdź, miła dziecino!, Ach, po cóż ten płacz.
Zabawię się z tobą tak pięknie - o, patrz!\'
(Goethe)
W spektaklu wykorzystano również fragmenty prozy Mirona Białoszewskiego pt. "Szumy, zlepy, ciągi"
Zaczynem naszego nowego projektu jest niewątpliwie spotkanie Tomasza Bazana – wymienianego jako jednego z najciekawszych artystów na polskiej scenie tańca z Piotrem Trojanem – młodym aktorem z głośnym debiutem.
Michel Tournier w eseju poświęconym balladzie J.W. Goethego zwraca uwagę na dwuznaczny, cielesny wymiar namiętności Króla Olch, który najpierw próbuje oczarować i kusić małego chłopca, a jak mu się to nie udaje, porywa go i uśmierca. „Posiadam więc dwa charaktery pisma, jeden zręczny, miły i kontaktowy, odzwierciedlający osobowość, za jaką pragnę uchodzić, drugi złowieszczy, zniekształcony przez wszystkie niezręczności geniuszu, pełen błysków i krzyków”
(M. Tounier . Król Olch – nośnik wykluczających się porządków).
Kameralna forma, zróżnicowany materiał literacki, połączenie teatru dramatycznego i teatru ruchu wydobywają na plan pierwszy temat najbardziej intrygujący – człowieka w całej jego złożoności. Człowieka skonfrontowanego z tym, co nadprzyrodzone, nieludzkie.
Zapraszam,
Ewa Wyskoczyl
Zrealizowano z środków budżetowych Tarnogórskiego Centrum Kultury, Teatru Maat Projekt, Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie
(-)
Materiały Teatru
23 stycznia 2010