Teatralne Podwieczorki

W każdą niedzielę 2013 roku, gdy wybije godzina 16.00 najmłodsi widzowie przestępujący próg Teatru Gry i Ludzie znów przeniosą się do krainy, w której czarować zaczyna ciepło kominka w foyer, a zjedzony przed spektaklem herbatnik może dać tym, którzy bardzo tego pragną, niezwykłą moc.

Prawdziwa magia zaczyna się po trzecim dzwonku. W styczniu, niczym najprawdziwsi poszukiwacze przygód, udamy się na wyprawę w poszukiwaniu skarbu i pożeglujemy z kapitanem Guliwerem oraz jego załogą. Czy napotkamy groźne zwierzęta, czy Guliwer wyjdzie z opresji, a maszyna do opowiadania bajek zostanie naprawiona? Na te i inne pytania uda się odpowiedzieć dopiero po obejrzeniu wszystkich spektakli w tym miesiącu.

Jesteśmy jedynym w województwie teatrem offowym, który samodzielnie utrzymuje własną scenę. Teraz dodatkowo staliśmy się jedynym, który przygotował stały repertuar dla dzieci. Zależy nam na tym, aby nasz teatr funkcjonował jako ważne miejsce na kulturalnej mapie województwa, dlatego nasze spektakle (zwłaszcza te skierowane do najmłodszych widzów) przygotowujemy z największą starannością i zaangażowaniem. Wierzymy zatem, że nasza działalność jest tematem godnym przygotowania przez Państwa nieco szerszego materiału, do czego gorąco zachęcamy. Zapraszamy także do recenzowania naszych spektakli.

Repertuar na miesiąc styczeń

13.01 – „Morskie opowieści kapitana Guliwera"
20.01 – „Bajkomat"
27.01 – „Kot w butach" - premiera

Miejsce:

Teatr Gry i Ludzie, Katowice, al. Niepodległości 2 (budynek dawnego dworca kolejowego Katowice – Dąbrówka Mała)

Ceny biletów:

normalny 14,- zł, rodzinny (dla 4 osób) 42,- zł

Rezerwacja biletów:

e-mail: rezerwacja@gryiludzie.pl
tel. stacjonarny: (32) 354 27 35 – w dniu spektaklu od godziny 12:00
tel. komórkowy: 501 395 069 – codziennie

Kasa będzie czynna w dniu spektaklu, od godz. 14.30

Więcej na:

http://www.gryiludzie.pl/pl/rezerwacja , www.facebook.com/TeatrGiL

"Morskie opowieści Kapitana Guliwera" (50 minut)

Dynamiczna opowieść o przygodach dzielnego Guliwera oraz jego nieudacznej załogi podczas morskich podróży. Kapitan Guliwer wyrusza na czele swej niezbyt rozgarniętej załogi, aby sprzedać bezcenny ładunek - marchewki. Podczas rejsu spotyka ich wiele przedziwnych przygód, zarówno na lądzie jak i na pokładzie statku...

W spektaklu zastosowano różne formy teatralne jak: żywy plan, pacynki czy maski Poszczególne przygody łączą w całość żeglarskie piosenki i układy choreograficzne. Kolorowa scenografia, dynamiczna gra aktorów i wartka akcja powodują, że dzieci (zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) bawią się znakomicie a powód do śmiechu znajdą nieraz także dorośli. "Morskie opowieści..." sprawdzają się zarówno w plenerze jak i małych na małych scenach.

Reżyseria: Michał Tramer
Występują: Bartosz Socha, Szymon Strużek, Maciej Nogieć, Michał Tramer

Bajkomat

Bajkomat to bardzo nietypowa maszyna, która daje dzieciom... bajki.

Dzięki niej w pewnym szarym i zwyczajnym miasteczku wcale nie jest smutno. Ale niestety któregoś dnia bajkomat się psuje... Czy bohaterowie z pomocą dzieci odnajdą sposób, aby go naprawić?Na spektakl, pełen dowcipu, muzyki i barw, składają się 2 historie: O niesfornym Jaśku, który dostrzega piękno w deszczowej pogodzie i o królestwie Bałaganu, w którym zaczynają się kłopoty z powodu zaginięcia małego pieska. Wykorzystane tu zostały elementy teatru lalkowego, oraz gra w żywym planie. Autorzy spektaklu pragną zachęcić widzów, zarówno dużych jak i małych do twórczej zabawy z bajką, tą dobrze znaną z literatury, jak i tą wymyśloną w jednej chwili, zaklętą w zwykłych przedmiotach.

Reżyseria: Anna Kandziora
Występują: Anna Kandziora, Justyna Świętojańska, Szymon Strużek

Kot w butach

Historii „Kota w Butach" nie trzeba opowiadać, znamy ją wszyscy. Pierwszy pisał o niej Giovanni Francesco Straparola. W Polsce Jan Brzechwa i Ewa Szelburg-Zarembina. Powstało wiele filmów, sztuk teatralnych, a nawet oper. Przyszedł więc czas aby Teatr Gry i Ludzie przedstawił swoją wersję opowieści o kocie, który chodził w butach. Będzie to adaptacja baśni Charles'a Perraulta, opowiedziana przez kilka śmiesznych lalek (muppetów), której warstwę muzyczną stanowić będzie muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nasi bohaterowie przeżyją smutek, radość i strach. Wykażą się sprytem. Udowodnią swoją lojalność, a na końcu, jak to w bajkach bywa, i tak wygra prawda i miłość. Aby zachęcić widzów do obejrzenia naszej bajki, zacytujmy jeden z morałów pana Perraulta:

Jeśli czasem na świecie taka rzecz się zdarza,
że serce córki króla zyska syn młynarza
i ta z nagła go darzy omdlałym spojrzeniem,
wierzcie mi, iż zazwyczaj ważą tu niemało
- budząc miłość i tkliwym sprzyjając zapałom
- młodość, zdobywcza postać i piękne odzienie.

Tekst - na podstawie „Imć kot, czyli kot w butach" Charles'a Perraulta

Reżyseria - Beata Zawiślak, Bartosz Socha
Scenografia - Ola Dzienniak
Występują - Beata Zawiślak, Bartosz Socha
Animacje - Piotr Sadlik



(-)
Materiał Teatru
8 stycznia 2013