"toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!"

„toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!”, spektakl Anny Piotrowskiej i Łukasza Pawłowskiego zakwalifikował się do 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. Konkurs odbędzie się w dniach 7-13 września w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Teatr WARSawy.

W dniach 7-13 września Teatr WARSawy organizuje już po raz trzynasty Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Teatrze Warsawy nawiązuje do idei „grupy przyjaciół" wspólnie tworzących spektakl. W monodramie jakkolwiek jest to sztuka jednego aktora ta wspólnota jest niezbędna, aby aktor, który wychodzi na scenę samotnie nie był zupełnie bezbronny wobec widza.

11 września 2015 (piątek) o godzinie 19.00 na deskach Teatru WARSawy zaprezentowany zostanie spektakl Anny Piotrowskiej i Łukasza Pawłowskiego „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!", którego premiera miała miejsce 5 lipca 2015 r. w Teatrze ROZBARK (podczas uroczystego podsumowania sezonu). Monodram powstały z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy. W czym tkwi sedno i źródło inicjujące gest twórczy? Co staje się z indywidualnym „ja" artysty, gdy podejmuje grę z różnymi odsłonami swej osobowości i zmienia perspektywę - wciela się w siebie, w swojego aktora, swego własnego obserwatora, a nawet we własnego widza? Zatarciu tych granic towarzyszy napięcie – pulsujący ruch i żywe, wciąż powracające pytanie: Kim jestem?

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Teatrze WARSawy nawiązuje do chlubnej tradycji monodramu polskiego jako formy pozwalającej przedstawić aktualne i ważne tematy. Od wielu lat Festiwal ma swoje stałe miejsca na mapie kulturalnej miasta. Stara się zrzeszać i łączyć ludzi, którym sztuka monodramu jest bliska i którzy angażują swój talent i energię w rozwijanie tej formy. Dlatego na OPMW często aktorzy profesjonalni występują koło aktorów offowych, a monodramy z miejskich scen konkurują z propozycjami z nurtu niezależnego czy teatrów z mniejszych miejscowości. Monodram jak chyba żadna sztuka sceniczna jest sztuką demokratyczną i egalitarną. W monodramie nie potrzebna jest bogata i droga scenografia, wieloosobowy zespół aktorski czy cały rozbudowany pion techniczny. Wystarczy jeden aktor w obecności widowni, który uczciwie i za pomocą właściwych mu środków artystycznych chcę opowiedzieć ważną dla niego historię.



(-) (-)
Materiał organizatora
7 września 2015
Teatry
Teatr WARSawy