Transmisja spektaklu

24 marca o godz. 20:00, wprost z gdańskiego Teatru Wybrzeże pokażemy na żywo spektakl „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

„Broniewski" to sztuka młodego, ale już docenianego dramatopisarza. Poświęcona jest jednej z bardziej fascynujących postaci XX wieku – Władysławowi Broniewskiemu. Jak mówi autor dramatu: „Broniewski był barwny, tak jak barwny był cały XX wiek – piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina."

Spektakl Orzechowskiego, reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Wybrzeże, stanowi zarówno próbę zrozumienia wyborów Broniewskiego, jak i przegląd przełomowych wydarzeń XX wieku kształtujących naszą polską rzeczywistość.

O przedstawieniu krytyk Łukasz Rudziński napisał:

„W Broniewskim wszystko podane zostało w bardzo klarowny sposób, za pomocą bezpośrednich zwrotów do widowni, licznych dopowiedzeń, z przedstawianiem dat poszczególnych zdarzeń włącznie. Dzięki temu łatwo zorientować się w akcji spektaklu, która nie powinna sprawiać problemu nawet gimnazjalistom. Pierwsza część spektaklu ma świetnie skonstruowaną dramaturgię – od patriotyczno-żołnierskiej opowieści o walce za Polskę, po liczne, wsparte alkoholem rozmowy z poetami Międzywojnia – Aleksandrem Watem, Anatolem Sternem czy Julianem Tuwimem. Druga część spektaklu skupiona jest wokół alkoholowej degradacji poety, okresie jego podporządkowania się reżimowi oraz późniejszego buntu. Przez cały czas istotną rolę w opowieści odgrywają też kobiety Broniewskiego – żony Janina, Maria i Wanda oraz ukochana córka Anka. One wyznaczają kierunek losom Broniewskiego. Wszystkie niezwykle istotne, choć Janina głównie dzięki córce, z którą poeta był bardzo mocno związany. Sceny poety z ukochanymi: żoną Marią i córką Anką oraz późniejsza walka alkoholika Broniewskiego z Wandą o każdą butelkę wódki – to również ozdoby spektaklu. Spektakl nie miałby szans na sukces bez aktorów, którzy praktycznie w komplecie grają bardzo dobrze. Michał Jaros daje młodemu Broniewskiemu energię i młodzieńczy entuzjazm człowieka wierzącego, że może odmienić świat. Jego Broniewski to silny duchem i ciałem mężczyzna. Wielką kreację tworzy drugi Broniewski – Robert Ninkiewicz, grający bohatera niosącego ciężki bagaż życiowych doświadczeń, człowieka złamanego i rozczarowanego swoim życiem, uciekającego w alkohol, rozmieniającego na drobne swoje imię. Połączenie wrażliwości, osobowości i talentu poety fascynuje i budzi współczucie."

Przedstawienie w Teatrze Wybrzeże miało premierę 27 VI 2014 i zostało uznane za jedno z najciekawszych na scenach Trójmiasta w minionym roku. Obok Michała Jarosa (Broniewski młodszy) oraz Roberta Ninkiewicza (Broniewski starszy) występują: Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski i Jakub Mróz.
Robert Ninkiewicz za swoją kreację otrzymał nagrodę na XIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski, w ramach którego pokażemy spektakl, to jedna z inicjatyw związanych z obchodami 250-lecia teatru publicznego. Cykl comiesięcznych prezentacji spektakli z całej Polski zainaugurowała telewizyjna wersja „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie. W kwietniu widzowie TVP Kultura zobaczą spektakl Teatru Zagłębia w Sosnowcu – „Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka.

 



(-)
Materiał TVP
17 marca 2015
Spektakle
Broniewski