Trela w trzynastozgłoskowcu

Gościem kolejnej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji będzie Jerzy Trela. Aktor w najbliższą sobotę w Teatrze Muzycznym przeczyta fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu stworzonego przez Annę Dymną odbyło się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Od blisko piętnastu lat w każdą niedzielę aktorzy czytają w nim wiersze, a ich słowom towarzyszy muzyka na żywo. Tę piękną tradycję przejęło po Krakowie jeszcze 38 innych miast, nie tylko w Polsce.

W Poznaniu spotkania w ramach Krakowskiego Salonu Poezji odbywają się od czterech lat. Do tej pory wśród zaproszonych gości byli już m.in. Anna Karczmarczyk, Anna Nehrebecka, Teresa Lipowska, Janusz Andrzejewski, Piotr Machalica i Daniel Olbrychski, który po zeszłorocznych wakacjach przeczytał w Teatrze Muzycznym wiersze Jarosława Iwaszkiewicza.

Gościem najbliższego Salonu Poezji będzie z kolei Jerzy Trela. Znany aktor filmowy i teatralny podczas spotkania zatytułowanego "Zdumieli się słuchacze..." przeczyta fragmenty "Pana Tadeusza". Aktor przyznał kiedyś na antenie Polskiego Radia, że dzieło Mickiewicza było jego "elementarzem przez całe życie". Usłyszymy m.in. fragment opisujący koncert Jankiela, który znajduje się w XII księdze poematu. Aktorowi na scenie towarzyszyć będzie Sara Czureja-Łakatosz, światowej sławy cymbalistka oraz wokalistka, jedyna w Polsce wirtuozka gry na cymbałach węgierskich.

Jerzy Trela na stałe związany jest z Krakowem. To tam ukończył naukę w liceum plastycznym, podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a następnie rozpoczął pracę w Teatrze Rozmaitości. Do niedawna, nieprzerwanie od 1970 roku, można go było oglądać w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, z którego odszedł jednak na znak protestu wobec zmian, jakie wprowadził tam Jan Klata, nowy dyrektor sceny. Jerzy Trela zagrał w wielu spektaklach wyreżyserowanych przez m.in. Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupę. Wystąpił też w takich filmach jak m.in. "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, "Człowiek z żelaza" i "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Matka Królów" Janusza Zaorskiego czy "Ziarno prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza.

Salon Poezji z Jerzym Trelą rozpocznie się w najbliższą sobotę wyjątkowo o g. 11. Ale warto pamiętać także, że w obecnym sezonie organizatorzy zapraszają na spotkanie z gościem cyklu również do Biblioteki w Zamku w Kórniku. Trela wystąpi tam o g. 15.



Monika Nawrocka-Leśnik
kulturapoznan.pl
12 stycznia 2017
Portrety
Jerzy Trela