Trójmiejska premiera

Spektakl opowiada o Jasiu, dzielnym rycerzu, który wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Dowiaduje się o groźnym smoku i czarodzieju, którzy mają zwyczaj porywania królewien. Nasz bohater obiecuje uwolnić je. Po drodze dowiaduje się także, co trzeba uczynić, by czarodziejska jabłoń znowu rodziła złote jabłka a zaklęta studnia odzyskała życiodajną wodę. Pokonuje smoka i czarodzieja oraz uwalnia królewny. Jedna z nich wychodzi za Jasia za mąż. I wszyscy, jak to w baśniach bywa, żyją długo, długo i szczęśliwie

W spektaklu użyte są proste wyraziste płócienne lalki i dekoracja, wykonana w pastelowych kolorach. Mała forma sceniczna pomaga aktorom skupić widzów na wartkiej akcji i pełnych humoru scenkach. W adaptacji realizatorzy zachowali specyficzny język baśni ludowej i narrację, która pozwala poznać piękno języka polskiego.

W części edukacyjnej dzieci wcielają się w role bohaterów, uczą się prostej animacji lalkami oraz się piosenki.

Celem programu jest zapoznanie dzieci z różnorodnymi formami teatru lalkowego. Na program, który trwa  60 minut, składają się: prezentacja małej formy scenicznej w konwencji wybranej techniki lalkowej, rozmowa z dziećmi, pokaz animacji, wspólna zabawa i twórcze zadania. Program przeznaczone dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klasy 1-5 szkoły podstawowej.



Beata Szalkowska
Materiały Teatru
2 grudnia 2010