Trwa Festiwal
Pierwsze dni festiwalu już za nami. Podczas koncertu inauguracyjnego w kościele św. Katarzyny usłyszeliśmy dzieło Claudia Monteverdiego "Nieszpory Najświętszej Maryi Panny" z 1610 roku, w wykonaniu m.in. Collegium Zieleński i Musica Florea.W sobotę w Collegium Maius wystąpił z kolei Berliner Philharmonisches Bläserensemble, zespół instrumentów dętych Filharmonii Berlińskiej. Niedziela w kościele oo. Franciszkanów należała zaś do Chóru Tebe Poem z Krasnojarska, kierowanego przez Konstantina Jakobsona. Śpiewacy z Syberii wykonali "Nocne czuwanie op. 37" Sergiusza Rachmaninowa.
A przecież to dopiero początek. Czekają nas jeszcze koncerty kameralne w wykonaniu m.in. wiolonczelisty Norberta Angera i skrzypaczki Marii Stabrawy (20 sierpnia, kościół św. Marcina), a także wiolonczelisty Ivana Monighettiego (21 sierpnia, Florianka), ucznia Mścisława Rostropowicza.
Muzykę barokową usłyszymy podczas koncertu Włoszki, Rominy Basso (22 sierpnia, kościół Bożego Ciała), a utwory charakterystyczne dla Kościoła bizantyjskiego zaprezentuje chór Byzantion (23 sierpnia, kościół oo. Dominikanów).
Wielbiciele muzyki nie mogą też przegapić występu słynnej sopranistki, Emmy Kirkby i Joela Frederiksena (bas profondo) z Collegium Zieleński, którzy wykonają "Offertoria i Communiones" Mikołaja Zieleńskiego (28 sierpnia, kościół św. św. Piotra i Pawła). W programie festiwalu znalazły się też koncerty w synagodze Tempel (25, 27 sierpnia) oraz recital organowy w wykonaniu Andrzeja Białki (26 sierpnia, Bazylika Mariacka). Z koncertem klawesynowym wystąpi zaś Elżbieta Stefańska (30 sierpnia, Sukiennice).
Na zakończenie festiwalu - 31 sierpnia, kościół św. Katarzyny - Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona "Sinfoniettę per archi" Krzysztofa Pendereckiego i V symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena.
Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" odbywa się już po raz 37. Jego pomysłodawcą jest Stanisław Gałoński, założyciel Capelli Cracoviensis. W czasach PRL-u był jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Krakowie.
Więcej: www.mwsk.pl
Łukasz Gazur
Dziennik Polski
20 sierpnia 2013