Twórcy

Spektakl powstaje z inspiracji powieścią „Mesjasze" węgierskiego pisarza Györgiego Spiró. Książka opowiada o polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, którzy zawiązali Koło Sprawy Bożej - dziwną, religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki - czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji.

Aneta Groszyńska – reżyseria

Reżyserka, od 2017 r. do 2018 r. kierownik artystyczna w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Studiowała teatrologię oraz reżyserię na warszawskiej Akademii Teatralnej. Do tej pory wyreżyserowała spektakle w teatrach: Nowym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2014 r. przygotowała Karaoke box Iwana Wyrypajewa w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 2015 r. – nagrodzoną w Konkursie Klasyka Żywa – Lalkę Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz wielokrotnie nagradzaną Zapolską Superstar i Sienkiewicza superstar Jana Czaplińskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, w 2017 Głód na podstawie reportażu Martina Caparrosa w Teatrze Starym w Krakowie. W 2015 r. zadebiutowała w Teatrze Telewizji spektaklem Żyd A. Pałygi. Od 2014 r. współpracuje z warszawskim Klubem Komediowym, gdzie zrealizowała cztery odcinki kabaretu literackiego Fabularny przewodnik po..., powracając do tradycji kabaretu literackiego.

Jan Czapliński – dramaturgia

Dramaturg, dramatopisarz, tłumacz. Studiował na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W teatrze współpracował m. in. z Anetą Groszyńską (Zapolska Superstar, Głód), Eweliną Marciniak (Księgi Jakubowe, Mapa i terytorium, Bzik. Ostatnia minuta), Radosławem Rychcikiem (Łysek z pokładu Idy, Dwunastu gniewnych ludzi), Magdaleną Miklasz (Avenue Q), Piotrem Ratajczakiem (Bohater roku, Szewcy, Piszczyk). Dwie z jego sztuk, Piszczyk (współautor z Piotrem Rowickim) oraz Zapolska Superstar, znalazły się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Marcin Kącki – dramaturgia

Reporter, redaktor „Dużego Formatu", zajmuje się reportażem społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch nagród „Watergate" przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikar­stwo śledcze" i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory". Autor książek Lepperiada, Maestro. Historia milczenia, Białystok. Biała siła, czarna pamięć, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, Plaża za szafą oraz powieści Fak maj lajf. Jego ostatnia książka Poznań. Miasto grzechu została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Tomasz Walesiak– scenografia i kostiumy

Scenograf. Ukończył Wydział Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Laureat nagrody im. Józefa Szajny, którą otrzymał za swój dyplom licencjacki. Jako scenograf współtworzył m. in. następujące spektakle: ECCE HOMO (reż. Krzysztof Majchrzak), Ruska śmierć (reż. Agata Dyczko), Zapolska Superstar (reż. Aneta Groszyńska).

Jerzy Rogiewicz – muzyka

Kompozytor, perkusista i pianista, autor muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował u Zbigniewa Bujarskiego, Krzysztofa Pendereckiego (instrumentacja) i Magdaleny Długosz (muzyka elektroniczna). Jako instrumentalista-improwizator występował m.in. z Toshinori Kondo, Kazuhisa Uchihashi, Hannoda Taku, Davidem Thomasem, Rayem Dickatym, Wojtkiem Traczykiem, Pawłem Szamburskim, Piotrem Zabrodzkim, Tomaszem Dudą. W latach 2005-2012 współtworzył jazzowy zespół Levity, w latach 2009-2011 był perkusistą zespołu Pink Freud. Od 2010 r. współpracuje z Marcinem Maseckim (w zespołach: Profesjonalizm, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa, Polonezy, trio V/TLD z DJ Lenarem, w duecie: Ragtajmy). Założyciel (razem z Igorem Nikiforowem) duetu Jerz Igor tworzącego autorską muzykę dla dzieci. W teatrze współpracował z Anetą Groszyńską (Lalka,Głód, Żyd) i Natalią Korczakowską (Przedwiośnie).

Adam Zapała – światło i video

Operator filmowy, autor teledysków i form video. Na polu teatru reżyser światła i twórca video. Współpracował z Magdą Miklasz (Iwona, księżniczka Burgunda), Anetą Groszyńską (Głód) i Piotrem Ratajczakiem (Obywatel K., Piękni dwudziestoletni).

Natalia Dinges – choreografia

Choreografka, aktorka teatru tańca. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2013). Jako wykonawca związana z różnymi teatrami, m. in. Śląskim, Słowackiego, Polskim w Bielsku Białej, Ochoty w Warszawie, Małym w Tychach, Śląskim Teatrem Tańca, Alias Cie, czy nazwiskami: Marciniak, Rychcik, Piekorz, Godowska, Krawczyński, Botelho, Lewandowski, Łumiński, Hefczyńska-Lewandowska, Raźniak, B. Peszek, Garbacik, Cohen, Mazurkiewicz itd. oraz licznymi produkcjami niezależnymi. Tworzy lub współtworzy choreografię (Kurde le bele, Superbohaterów 10/9, Szac, cykl Muzyczne opowieści Hani M., Profanum), asystuje przy produkcjach dyplomowych WTT AST. Przed studiami zawodowo trenowała akrobatykę sportową, obecnie najchętniej prowadzi zajęcia ze świadomości ciała dla wszystkich grup wiekowych, jak i osób niepełnosprawnych.



(-) (-)
Materiał Teatru
11 października 2018
Spektakle
Mesjasze