Tydzień z Teatrem Polonia u Szekspira

W dniach 28 września do 1 października Gdański Teatr Szekspirowski w ramach cyklu "Teatry Polskie" będzie gościł Teatr Polonia z Warszawy, który zaprezentuje cztery znakomite spektakle w gwiazdorskiej obsadzie.

Tydzień z Teatrem Polonia zainauguruje spektakl "32 omdlenia" (na zdjęciu) wg Czechowa, w reżyserii Andrzeja Domalika. Trzy jednoaktówki Czechowa, określane przez niego samego żartami scenicznymi: "Niedźwiedź", "Oświadczyny" i "Historia zakulisowa", w niebywałej obsadzie - z Ignacym Gogolewskim, Krystyną Jandą i Jerzym Stuhrem - są klasyczną pozycją obowiązkową. Kolejną gratką, nie tylko dla teatromanów, będzie z pewnością "Zbrodnia z premedytacją" Witolda Gombrowicza, w adaptacji i reżyserii Izabelli Cywińskiej. To pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, która dobrze rymuje się z naszym czasem, a widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do zupełnie nieoczywistych miejsc. W spektaklu występują m. in. Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego), Wojciech Malajkat i Rafał Mohr.

Teatr Polonia przywozi do Gdańska również pozycję dla miłośników wybitnego talentu aktorskiego i reżyserskiego Krystyny Jandy. Monodram "Ucho, gardło, nóż" wg Verdany Rudan w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Jandy to prawdziwy popis mistrzostwa oraz niełatwy tekst - wybuchowy monolog Tonki Babić z bratobójczą wojną na Bałkanach w tle. Bohaterka, kobieta po pięćdziesiątce, jest wulgarna, bezczelna i przepełniona nienawiścią. Wydarzenia z jej przeszłości przeplatają się ze sobą bez względu na chronologię - tragizm miesza się z komizmem. Jest szczera do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

Do tego smakowitego zestawu spektakli, jako ostatnia dołączy "Kolacja kanibali" w reżyserii Borysa Lankosza, w której zobaczymy aktorów młodego pokolenia, jak: Aleksandra Domańska, Andrzej Deskur, Kamil Maćkowiak czy Rafał Mohr. Spektakl jest bardzo udanym debiutem teatralnym Lankosza, reżysera takich filmów jak "Rewers" czy "Ziarno prawdy". Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń, aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Dramat "Kolacja kanibali" swoją premierę miał we wrześniu 2010 roku w Paryżu, a także, niemal równolegle, w Szwajcarii i Belgii. Zdobyła m.in. 3 Moliery - francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.



(-) (-)
Materiał Teatru
4 września 2015