U Modrzejewskiej zaplanowali podróże

Artystyczne podróże rozpoczną się już jesienią. 18-20 października w ramach argentyńskiego 9. Festival Internacional de Buenos Aires (FIBA 2013) legnicki zespół trzykrotnie wystawi "III Furie" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera (z hiszpańskimi napisami). Koszt tej artystycznej wyprawy to 200 tys. zł, który w całości pokrywa FIBA, czyli organizator festiwalu.

W listopadzie legnicki Teatr Modrzejewskiej uczestniczyć będzie w objazdowym projekcie Instytutu Teatralnego im. Zb. Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Teatr Polska. Podczas tej podróży w sześciu miejscowościach: Kłodzko, Lubin, Ząbkowice Śląskie, Żary, a także w pomorskich Kartuzach i Kościerzynie zaprezentowany zostanie sztuka w autorskiej reżyserii Pawła Palcata "Zrozumieć H." inspirowana życiem Henryki Krzywonos- Strycharskiej (stąd w programie podróży Kościerzyna, w której mieszka niepokorna bohaterka Solidarności).

- Spektakl pokażemy w niewielkich miejscowościach, które nie mają scen teatralnych. To korzyść dla widzów, ale i dla nas, bo podróże do życia teatru są niezbędne. Wierzę, że takie wędrówki uczą nas wielu potrzebnych umiejętności, zachowania się w innych przestrzeniach i elastycznego dopasowania się do nich, co nie jest najłatwiejsze - objaśnia Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Inny charakter będzie miała przyszłoroczna wyprawa ze spektaklem Roberta Urbańskiego "Łemko" w reżyserii Jacka Głomba do Turcji (Ankara, Izmir, Eskisehir). Dzięki dotacji ministra kultury (150 tys. zł) legniczanie uczestniczyć będą w kulturalnym projekcie "Turcja 2014 - Promesa" związanym z przypadającym w 2014 roku 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją, którego realizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza.

Legnicki spektakl proponowany tureckim widzom oparty został na autentycznych relacjach Łemków, z którymi rozmawiali twórcy. Nie jest jednak dokumentem, lecz kreacją artystyczną i pierwszym w polskiej dramaturgii projektem polsko-ukraińsko-łemkowskim, którego źródło wypływa z Legnicy i okolic, które - na skutek przesiedleń będących konsekwencją Akcji "Wisła" - stały się nową ojczyzną dla tych grup narodowych.

- Pokażemy naszą i bliską nam historię o obcym. Uznaliśmy, że skoro sztuka dotyczy trudnych spraw narodowych, które w Turcji są poważnym problemem, to warto ją pokazać także tamtejszej publiczności - tłumaczy wybór spektaklu Jacek Głomb.

Powyższe podróże są już pewne i zaplanowane. To jednak nie wyczerpuje planów artystycznych wojaży. - Czynimy starania, aby pokazać "Komedię obozową" w reżyserii Łukasza Czuja w Niemczech. Mocno wspiera nas w tym mieszkający w tym kraju brytyjski autor sztuki Roy Kift, który od czasu premiery zaprzyjaźnił się z naszymi aktorami - zauważa Jacek Głomb.



Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
10 sierpnia 2013