U terapeuty ze straumatyzowanym chłopcem

Najnowsza premiera wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zasługuje na duże uznanie ze względu na kilka aspektów. Przede wszystkim temat przemocy domowej, która jest ważnym aspektem społecznym, więc każdy głos na jej temat i w obronie ofiar jest bardzo ważny.

Po drugie „inność" jako zjawisko, nietolerancja jej, akcja dzieje się na Górnym Śląsku, więc akurat tam mieliśmy do czynienia z różnymi narodowościami, często w jednej kamienicy. I tak tutaj Niemiec budzi niepokój i odrzucenie, wrogość.

Kolejny plus to spektakl jest adaptacją świetnej książki Wojciecha Kuczoka pt: „Gnój"., oparty jest więc na świetnej literaturze i kiedy do tego dodamy piękną, twórczą stronę wizualną – ruchy postaci – lalek są na żywo animowane przez aktora , którego ten spektakl jest pracą dyplomową czyli Miłosza Sadowskiego (studenta Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filia we Wrocławiu).

Akcja dzieje się w jednym domu, na jego podwórku i w bardzo ciekawy, plastyczny sposób zostało to stworzone , plany się przenikają, kolory oddają też nastrój emocji bohaterów. Aktor jest również autorem scenografii. Ciekawym zabiegiem było włączenie też gry aktorskiej. Cały spektakl zaczyna się wizytą u terapeuty straumatyzowanego chłopca, który miał przemocowego , poniżającego ojca, a kończy się jego manifestem z powodu wyjścia na „porządnego człowieka" pomimo wielu blizn na ciele i psychice.

Bardzo poruszające były metafory czerwonych sznurków, którymi one były pokazane.



Justyna Nawrocka
Dziennik Teatralny Dolny Śląsk
30 marca 2024
Spektakle
Gnój