„Układ zbójecki”

13 września odbędą się w Teatrze Narodowym wydarzenia związane z przedstawieniem "Zbójcy" Friedricha Schillera w reżyserii Michała Zadary.

Będziemy rozmawiać na temat Zbójców Friedricha Schillera w reżyserii Michała Zadary. Premiera przedstawienia odbyła się w maju tego roku.

Zadamy sobie pytania, gdzie jest granica między walką o wolność a rozbojem? Między wolnością a bezprawiem? Kim dzisiaj byliby zbójcy Schillera? Partyzantką miejską, oburzonymi, kibolami? Kim byliby w Polsce w 2014 roku? XVIII-wieczny dramat Zbójcy stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat aktywizacji środowisk skrajnych i ich roli w sporach kulturowych, które ostatnio stają się coraz bardziej intensywne. W dyskusji udział wezmą: Monika Płatek, Aleksander Smolar, Karolina Wigura, Michał Zadara. Panel poprowadzi Dorota Semenowicz.

Monika Płatek – prawniczka, profesor kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielka i długoletnia prezeska Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. W latach 2002–2006 pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw ofiar przestępstw. Ekspertka ds. prawnych komisji sejmowych, Open Society Institute
i Rady Europy. Zasiada w radzie programowej Fundacji Panoptykon.

Aleksander Smolar – politolog, publicysta, w latach 1989–1990 doradca ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1992–1993 doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Obecnie zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; członek International Forum Research Council w Waszyngtonie; członek Rady Dyrektorów Institute for Human Sciences przy Boston University. Od 1990 roku Prezes Fundacji Batorego.

Karolina Wigura – socjolożka, dziennikarka. Szefowa działu politycznego w Kulturze Liberalnej. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 roku została laureatką nagrody „Grand Press" w kategorii „Wywiad" za rozmowę
z Jürgenem Habermasem. W 2012 roku otrzymała Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera za książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki.

Michał Zadara – reżyser teatralny, autor filmów niezależnych i instalacji wideo. Studiował wiedzę o teatrze i nauki polityczne w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole, reżyserię w krakowskiej PWST. Laureat Paszportu „Polityki" w kategorii „Teatr" w 2007 roku. W Teatrze Narodowym wyreżyserował Chłopców z Placu Broni Molnára (2007), Aktora Norwida (2012), za którego otrzymał Nagrodę im. Norwida oraz Zbójców Schillera (2014).

Dorota Semenowicz – pracowniczka działu literackiego Teatru Narodowego, autorka książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio (2013) i redaktorka prac zbiorowych, m.in. Między etyką a estetyką (2011), Garcia. Resztki świata (2014). Stopień doktora uzyskała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2009 roku współpracuje programowo z Malta Festival Poznań.

http://www.narodowy.pl/aktualnosci,26,uklad_gangsterski_rozmowy_wokol_zbojcow.html

Zbójców Friedricha Schillera w reżyserii Michała Zadary można oglądać 12, 13, 14 i 16 września. Młodzież licealną zachęcamy również do wzięcia udziału w warsztatach literacko-teatralnych:

„Aktywność i bunt". Warsztaty inspirowane przedstawieniem ZBÓJCY

13 września, godz. 12.00
wstęp wolny; obowiązują zapisy
Czas trwania: 3 godz.

http://www.narodowy.pl/aktualnosci,27,aktywnosc_i_bunt_literacko-teatralne_warsztaty_dla_licealistow.html

 



(-)
Materiał Teatru
6 września 2014
Spektakle
Zbójcy