Upiorny marazm, dezinformacja i zagubienie
Przed nami pierwsza z trzech zaplanowanych na ten sezon prapremier sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU – Uwolnienie Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego.Zenon Fajfer to poeta, twórca teatralny, pomysłodawca liberatury. Tworzy indywidualnie i w duecie z Katarzyną Bazarnik. W Krakowie założyli Czytelnię Liberatury oraz Teatr Zenkasi. W grudniu 2021 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie Anna Augustynowicz wyreżyserowała Odlot jego autorstwa.
Zenon Fajfer podkreśla, że liberatura bliska jest teatrowi ze względu na jej performatywny charakter.
– Kiedyś może nawet będzie tak postrzegana – jako literatura, która burzy czwartą ścianę, tworząc z czytelnikiem nową relację i budując wraz z nim nowy teatr, zapraszający do współuczestnictwa. W tym swoistym teatrze książki przestrzeń gry nie jest niczym ograniczona, żadnymi literackimi ani edytorskimi konwencjami. Mam jednocześnie świadomość, że na prawdziwej scenie, z prawdziwymi aktorami, reżyserska wizja może ten performatywny potencjał liberatury jeszcze tylko wzmocnić, wydobyć, nadać temu doświadczeniu nowy kształt – mówi autor sztuki.
Spektakl na podstawie sztuki Uwolnienie przygotowuje Kuba Kowalski. To laureat m.in. drugiej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego (Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża... z Teatru WARSawy), Nagrody Teatralnej Miasta Gdańsk (Ciała obce z Teatru Wybrzeże) oraz nagrody Jury Młodych Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (Diabeł i tabliczka czekolady z Teatru im. Osterwy w Lublinie).
Kuba Kowalski zwraca uwagę na to, że "Uwolnienie" to bardzo oryginalny tekst.
– Według mnie mocno wyróżnia się na tle naszej współczesnej dramaturgii.To sztuka polityczna w głębokim tego słowa znaczeniu – nie rozdrabnia się na sprawy doraźne, tylko ukazuje dojmujące poczucie bezsilności i dezinformacji, z którym się zmagamy jako społeczeństwo. Zadaje pytanie o to, czy jesteśmy jeszcze w stanie się porozumieć, a jeśli tak, to w jaki sposób. Robi to przy tym w ciekawej, poetyckiej formie, i co istotne – z dużym poczuciem humoru – wyjaśnia Kuba Kowalski.
Jego zdaniem sztuka Uwolnienie jest bardzo aktualna, ale też uniwersalna.
– Bezsilność jej bohaterów, upiorny marazm, w którym tkwią, dezinformacja i zagubienie – to wszystko dziś brzmi bardzo aktualnie, i to nie tylko w Polsce. Potrzeba wyciszenia, wyrwania się z szumu informacyjnego, odnalezienie swojego głosu – to są poważne tematy naszych czasów. Wierzę, że Uwolnienie zabrzmi ciekawie niezależnie od tego, kto wygra wybory 15 października – dodaje reżyser spektaklu.
Zenon Fajfer podkreśla, że za Uwolnieniem stoi jego wiara we wrażliwość odbiorcy, w nieskrępowaną wyobraźnię i odwagę twórców, czytelników i publiczności.
– Wierzę w teatr, który wyobraźni nie stawia żadnych granic, żadnych barier, żadnych przymusów. Granice są wyłącznie w nas. Taki teatr nie ma żadnych zewnętrznych obowiązków, żadnej ideologii nad sobą, jest sferą wolnego ducha – mówi autor sztuki.
Prapremiera spektaklu już 28 października. Uwolnienie Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego zagramy też 26 i 27 października (spektakle przedpremierowe) oraz 29 i 31 października na Dużej Scenie WTW.
Data prapremiery 28 października 2023 r.
(-) (-)
Wrocławski Teatr Współczesny
14 października 2023