W Krynicy - europejsko

"Oda do radości" na początek. W sobotę późnym wieczorem w Krynicy Zdroju rozpoczął się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. W inauguracyjnym koncercie w Pijalni Głównej zespół Opery Lwowskiej wykonał "Odę do radości" - fragment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Partie solowe zaprezentowali: Barbara Kubiak, Anna Lubańska, Kałudi Kałudow i Wiktor Dudar. Później wspomniani artyści przedstawili najpopularniejsze arie i duety z oper Verdiego, Pucciniego i Moniuszki

- Tak jak obiecałem w ubiegłym roku, witam wszystkich na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury - powiedział dyrektor Bogusław Kaczyński. - Krynica udekorowana jest flagami Polski i Unii Europejskiej. Możemy więc powiedzieć, że my tutaj przed majową historyczną datą pierwsi jesteśmy we wspólnej Europie z Europejskim Festiwalem. Jego patronem jest wielki polski artysta, który stał się Europy - a wkrótce potem i świata - obywatelem. 

W pierwszej części sobotniej gali chórem i orkiestrą Opery Lowskiej dyrygował znany w Krynicy z wielu wcześniejszych festiwalowych występów Jacek Boniecki, w drugiej batutę przejął Michajło Dutczak. Pijalnia Główna wypełniła się po brzegi, choć bilety nie były tanie. Wielu miłośników muzyki słuchało koncertu na Deptaku przez przeszklone ściany uzdrowiskowej budowli. 

Za nami pierwsze dwa dni festiwalu, który  
potrwa do soboty, 30 bm. Przed nami wiele wspaniałych występów, widowisk i seansów filmowych. Obejrzymy m.in. wielkie przedstawienia muzyczne ("Tosca" Pucciniego, "Aida" Verdiego). Po latach powróci do uzdrowiska Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Kilka promenadowych koncertów odbędzie się na Deptaku. Interesująco zapowiadają się też spektakle teatralne: "Makbet" Szekspira (z Henrykiem Boukołowskim), "Ta Gabriela" (z Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Leszkiem Teleszyńskim), "Pamiętnik liryczny" (z Magdą Zawadzką), "Maria Callas, lekcja śpiewu" (z Krystyną Jandą). Balet "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego przedstawią artyści ze Lwowa. 

W Krynicy znajdą się też akcenty prosto z Krakowa. Ciekawie zapowiada się środowy wieczór z Leopoldem Kozłowskim - ostatnim klezmerem Galicji i jego gośćmi. Natomiast Opera Krakowska w piątek, 29 bm., przedstawi dzieło Paula Abrahama "Wiktoria i jej huzar" w reżyserii Bogusławy Czosnowskiej.



(PG)
Dziennik Polski
18 sierpnia 2003