W listopadzie festiwal
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 2 listopada. Zbiega się on z 10-leciem Europejskiego Centrum Kultury "Logos", w którym odbywa się część festiwalowych imprez.Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, mottem tegorocznej imprezy, która odbywa się już po raz 18., są słowa Heraklita "Do duszy przynależy Logos - powiększający sam siebie". "Interpretując tę myśl można powiedzieć, że Logos powiększa się w nas ilekroć - podążając za głosem sumienia - opowiemy się za prawdą dobra i piękna" - mówił ks. Sondka.
Zwrócił on uwagę, że tegoroczny festiwal - podobnie jak i poprzednie - jest interdyscyplinarny. Podczas jego trwania będzie można zobaczyć artystów z pięciu krajów (Wlk. Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii i Polski) w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym.
Zaplanowano ponad 20 imprez, które odbywać się będą w 10 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy w klubie Wytwórnia. Dyrektor festiwalu przyznał, że tegoroczny budżet wynosi pół miliona zł.
Festiwal zainauguruje w niedzielę 2 listopada msza św. zaduszkowa, której przewodniczyć ma bp Adam Lepa. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy grafiki katowickiej artystki Aleksandry Telka-Budki. Wieczorem zaplanowano spektakl łódzkiego teatru Logos "Czas odwiedzin" według austriackiego dramaturga Feliksa Mitterera w reż. Roberta Wichrowskiego. Mitterer w swoich utworach porusza tematykę ludzi odrzuconych przez społeczeństwo. Bohaterowie jego sztuk to postaci tragiczne, samotne, skazane na cierpienie.
Oprócz Teatru Logos będzie można zobaczyć m.in. Teatr ZAR z Wrocławia, który przyjedzie do Łodzi z tryptykiem "Ewangelie dzieciństwa". Swoje spektakle przedstawią również m.in.: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy, który pokaże "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reż. Ryszarda Peryta, Teatr Stu z Krakowa zaprezentuje "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, a Teatr Władca Lalek ze Słupska pokaże monodram "Nie tylko dla siebie" oparty na tekście włoskiej aktorki, tłumaczki i pisarki Barbary Nativi. Na scenie wystąpi Urszula Szydlik-Zielonka, która również wyreżyserowała spektakl.
Zdaniem ks. Sondki ciekawym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy "Między niebem a ziemią" poświęconej himalaiście Maciejowi Berbece, który zginął w marcu ub. roku schodząc z Broad Peak (8047 m). Ekspozycja składa się z prac przygotowanych przez jego żonę - Ewę, która najchętniej tworzy w technice collage, wykorzystując fragmenty listów, zdjęć i pocztówek przesyłanych z wypraw przez męża.
W czasie festiwalu odbędzie się kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. chór gospel ACM z Wielkiej Brytanii, zespół kameralny Gregorianum z Warszawy czy chór Dumka z Ukrainy. Po raz kolejny wystąpi również Leszek Możdżer. W ostatni dzień festiwalu, tj. 16 listopada zaplanowano koncert "Requiem dla Ziemi" hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora flamenco Paco Peny z zespołem.
Odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 2 listopada. Druga - 9 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu.
Jak poinformował ks. Sondka w tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 10 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 25 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Duchowny zwrócił uwagę, że przed rokiem po zaproszenia pierwsze osoby zaczęły się ustawiać dzień wcześniej.
Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi tworzą Kościół Środowisk Twórczych i teatr Logos. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne. Centrum posiada też własną galerię.
(-)
(PAP)
21 października 2014