W listopadzie premiera w PTT

Premierowe spektakle "Architektury światła" z choreografią Pauliny Wycichowskiej zaprezentuje 8 i 9 listopada w Poznaniu Polski Teatr Tańca (PTT). Za muzykę i kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest kompozytor PRASQUAL.

Prezentacja będzie miała miejsce w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Autorką scenografii i kostiumów jest Paulina Plizga, reżyserem światła jest Katarzyna Łuszczyk.

Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Paulina Wycichowska, "Architektura światła" to wspólna refleksja jej twórców nad światem mistyki i rytuału. - Inspirując się holistycznym myśleniem o człowieku i świecie, poszukiwaliśmy połączenia sfery fizycznej i metafizycznej, odniesienia człowieka do wszechświata, do odkryć fizyki kwantowej, do tego tańca atomów, w którym wszyscy uczestniczymy - powiedziała Wycichowska.

Jak dodała, w spektaklu można odnaleźć nawiązania do rytuałów i obrzędów różnych religii, odniesienia do chrześcijaństwa, islamu czy symboli mistyki tybetańskiej. Znajdą się tam też wątki związane z męskością, kobiecością oraz rytuałami towarzyszącymi narodzinom, życiu i śmierci.

Kompozytor PRASQUAL powiedział na konferencji, że "Architektura światła" to trzecia część projektu operowego ORLANDO, którego skomponowanie zaplanował na lata 2013-2018. Poza nią powstaną części: "Architektura ciemności", "Architektura miłości" i "Architektura wieczności".

- "Architektura światła" jest realizowana jako pierwsza. Składa się na nią osiem rytuałów z wprowadzeniem i wyprowadzeniem. Całość rytuałów ułożona jest w stosunku odzwierciedlającym architekturę całego cyklu operowego: rytuał ciemności, przejścia, miłości, krwi, światła, gry, wieczności i mistycznej jedności - powiedział.

Jak dodał, obsada muzyczna zredukowana została do jednego głosu, instrumentów dętych i perkusji, co ma być m.in. podkreśleniem rytualnego charakteru dzieła.

Produkcja PTT powstaje m.in. we współpracy z Akademią Muzyczną w Poznaniu, przy wsparciu resortu kultury



(-) (-)
(PAP)
30 października 2013