W oczekiwaniu wyzwolenia

„Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego to niewątpliwie arcydzieło polskiego dramatu i jedna z największych zagadek literatury. Jeden z powodów, dla których Krzysztof Jasiński sięgnął po tekst dramatu Wyspiańskiego związany jest z kontekstem historycznym, politycznym i społecznym, ale przede wszystkim z tytułowym wyzwoleniem.

Oto Konrad zostaje namaszczony przez Muzę na wyzwoliciela. Przybywa z odległego miejsca do teatru i namawia aktorów do zagrania sztuki narodowej. On sam musi być jednak wolny, żeby móc służyć sprawie sztuki – ojczyzny – narodu, zmienić Polskę i świat. A żeby się uwolnić od ograniczeń duchowych i narodowych musi przejść drogę wtajemniczenia z kolejnymi Maskami. Jeśli Konrad sam tego nie dokona, to nikt mu w tym nie pomoże.

„Wyzwolenie" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego zapowiada się więc jako klasyka, w której odczytamy teraźniejszość. Dzieła dopełni piękna scenografia, zjawiskowe kostiumy i oczywiście efekty specjalne, które charakteryzują spektakle Jasińskiego. Czy twórcom uda się nas wyzwolić? Odpowiedź od 11 marca na Scenie Dużej Teatru Jaracza.

Premiera 11 marca, godz.19:00, Scena Duża, czas trwania 2:10h+antrakt



(-) (-)
Materiał Teatru
6 marca 2017
Spektakle
Wyzwolenie