W Olsztyńskiem Teatrze Lalek
Sześć spektakli, nawiązujących do bajek filozoficznych, poruszających kwestie etyczne, uczących tolerancji dla odmienności, obejrzy publiczność podczas rozpoczynającego się w poniedziałek 17. Olsztyńskiego Teatru Lalek Anima 2013.Dziecięce jury wybierze najlepszy spektakl festiwalu. Przegląd zakończy się 23 listopada.
Podczas konferencji prasowej w środę dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek Zbigniew Głowacki zapowiedział, że olsztyńscy widzowie będą mogli obejrzeć bardzo różnorodne w formie i treści przedstawienia.
"Wybierając i zapraszając zespoły teatralne na Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych kierujemy się przede wszystkim jakością spektakli. Chcemy pokazać publiczności sztuki, które zostały już zauważone, nagrodzone i wyróżnione na innych przeglądach teatralnych. Kierujemy te spektakle przede wszystkim do młodej publiczności od czwartego roku życia, chcemy także, by przedstawienia przekazywały wartości artystyczne i moralne a aktorzy pozostawali w interakcji z widzami" - podkreślił dyrektor.
Podczas przeglądu widzowie będą mogli obejrzeć sztukę "Bleee..." Maliny Prześlugi, mówiącą o tym, iż każdy jest wyjątkowy i warto wierzyć w siebie. Wystawia ją Teatr Lalki z Chorzowa. Spektakl "Le filo fable" na motywach bajek filozoficznych z różnych stron świata pokażą aktorzy Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Sztukę pokazującą różne aspekty tolerancji i odmienności pt. "Lenka" przygotował Białostocki Teatr Lalek. Teatr Lalek Banialuka z Bielska Białej pokaże spektakl "Złoty Klucz", w którym twórcy podejmują problematykę wartości etycznych w życiu człowieka a Grupa Coincidentia wraz z Białostockim Teatrem Lalek przedstawi sztukę zatytułowaną "Słoń i kwiat". Gospodarze festiwalu Olsztyński Teatr Lalek wystawi sztukę "Tymoteusz i Psiuńcio".
Jak powiedział Zbigniew Głowacki zespół aktorów przygotowuje się już do obchodów 60 - lecia teatru. Z tej okazji na luty 2014 roku zaplanowano premierę "Balladyny" Juliusza Słowackiego w reżyserii białoruskiego twórcy Olega Żugżdy.
Teatr Lalek pod nazwą "Czerwony Kapturek" w Olsztynie powstał w 1953 roku. Początkowo prowadziło go stowarzyszenie a spektakle grane były przez aktorów dramatycznych z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Twórcą teatru był Mieczysław Czerwiński a pierwszą premierę, jaką publiczność obejrzała w lutym 1954 roku był spektakl "Piękna była to przygoda". Sztuka przedstawiała przygody chłopca, który w latach powojennych przyjeżdża do Olsztyna, gdzie poznaje nowych przyjaciół.
W latach 60. Olsztyński Teatr Lalek stał się placówką zinstytucjonalizowaną. Początkowo teatr mieścił się w pałacyku przy dworcu głównym PKP w Olsztynie a w 1989 roku przeniósł się do byłej siedziby komitetu wojewódzkiego PZPR. Stał się placówką miejską dotowaną przez samorząd Olsztyna. W ciągu 60 lat odbyło się ponad 240 premier. Obecnie zespół liczy 16 aktorów zatrudnionych na stałe. W Olsztyńskim Teatrze Lalek oprócz sceny dla dzieci, działa scena dla młodzieży i dorosłych, wystawiane są na niej sztuki klasyczne, ale także spektakle "teatru formy" także z użyciem lalek.
(-) (-)
(PAP)
14 listopada 2013