W poszukiwaniu magii opery

Pracownie krawiecka i modniarska, serce teatru, czyli pulpit inspicjenta, magazyny, garderoby, kieszenie sceniczne, zapadnie, windy towarowe - Opera Krakowska pokazuje się melomanom od kulis

Już stało się tradycją, że w kolejne rocznice otwarcia nowego gmachu, które nastąpiło 13 grudnia 2008 roku, Opera Krakowska organizuje Dzień Otwarty. Wówczas przez teatr przewija się kilka tysięcy widzów, którzy mogą zobaczyć, jak rodzi się wielka sztuka i jak powstaje magia sceny.

- Zwiedzający pytają o wszystko, nawet o to, dlaczego opera jest czerwona - mówi Ewa Bąkowska, koordynator do spraw promocji, a także przewodnik po budynku. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się oglądanie wózków scenicznych, które służą szybkiej zmianie dekoracji, a także wizyty w pracowniach, zwłaszcza modniarskiej, gdzie można zobaczyć, jak powstaje kapelusz - podkreśla.

Już jutro, w sobotę, od rana do wieczora, teatr będzie otwarty dla wszystkich, choć nie wszyscy zapewne dostaną się na najbardziej atrakcyjne imprezy. - Wejściówki na poszczególne trasy i imprezy zostały już rozdane, w sumie 1860 sztuk. W przypadku wolnych miejsc będziemy dopraszać zainteresowanych. Poza tym w wielu imprezach można brać udział nie mając wejściówek - mówi Ewa Bąkowska.

Czego nie wolno przegapić w tym roku?

Próby


Atrakcją będzie udział w próbach "Halki" (godz. 10-11.30 i 12-13.30), spektaklu, który premierę będzie miał 16 i 18 grudnia. Zobaczymy na scenie m.in. Mariusza Kwietnia, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku, który znowu będzie czarnym charakterem. Będzie uwodził, dawał nadzieję, a w końcu porzuci Halkę, w którą wcieli się Ewa Biegas.

Próby przed publicznością zaprezentuje także Studio Baletowe (godz. 12), które pokaże, jak wygląda lekcja na przykładzie tańca barokowego. W jaki sposób pracuje Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej, będzie można się przekonać również podczas próby (13.30), gdzie mali artyści pod dyrekcją Marka Kluzy będą pracowali nad kolędami i pastorałkami.

Otwarta lekcja śpiewu

Po raz pierwszy w historii Opery Krakowskiej w lekcji śpiewu (godz. 10.30, 12, 16) zaprezentują się wyłonieni w drodze konkursu melomani. Przed publicznością wystąpią: 12-letnia utalentowana Zosia Sydor, laureatka licznych konkursów; Beata Kawczyńska znana ze spektaklu "Romeo i Julia" w Koszalinie i Dorota Wawryszczuk, na co dzień artystka zjamująca się poezją śpiewaną.

Spotkania i zwiedzanie

Mariusz Kwiecień spotka się z publicznością o godz. 14, zaś realizatorzy "Halki" Waldemar Zawodziński (reżyseria i scenografia), Łukasz Borowicz (kierownictwo muzyczne) i Janina Niesobska (choreografia) będą opowiadać o przygotowaniach do premiery o godz. 17.

Z przewodnikami ruszą grupy zwiedzające zakamarki opery (godz. 10, 12, 13, 16, 17). I tu, oprócz urządzeń technicznych sceny, na widzów czekają pracownie; w krawieckiej warto zwrócić uwagę na kostiumy do "Halki" szyte z naturalnego lnu.

Zostanie także zorganizowane kino operowe i warsztaty plastyczne dla maluchów. Zobaczymy też wystawę kostiumów Magdaleny Tesławskiej, na którą zostały sprowadzone eksponaty z teatrów z całej Polski. Będą i słodycze przygotowane przez kawiarnię, w tym strudel gruszkowy w waniliowej zatoce z lodami, nawiązujący do "Eugeniusza Oniegina".



Agnieszka Malatynska-Stankiewicz
Dziennik Polski
10 grudnia 2011