W poszukiwaniu noclegu
Virginie Despentes jest gwiazdą współczesnej literatury francuskiej sławą dorównująca cenionemu w Polsce Michelowi Houellebecqowi. Powieść „Vernon Subutex" jest przez wielu uważane za opus magnum autorki.Tytułowy bohater zostaje eksmitowany z mieszkania, dorobek życia pakuje do jednej walizki. W poszukiwaniu noclegu odwiedza starych przyjaciół i zupełnie nieznane osoby.
Tymczasem zawartość walizki budzi niepokój wpływowych osób, w pewnym momencie szuka go coraz więcej ludzi przynależących do różnych warstw i środowisk. Tym samym wyłania się przejmujący portret społeczeństwa XXI wieku. Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność. W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów.
To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez autorkę perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk czy nawyk każe pomijać.
„Vernon Subutex" daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.
Podczas spektaklu używany jest stroboskop.
(-) (-)
Materiał Teatru
3 stycznia 2018