W stolicy powstaje coraz więcej prywatnych teatrów

Na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki miejsce na swój teatr znaleźli Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin, którzy od kilku lat poszukiwali przestrzeni dla swojego projektu. To kolejne przedsięwzięcie tego typu w Warszawie. Prywatny teatr prowadzi Krystyna Janda, która jeszcze w styczniu otworzy drugą scenę na Ochocie. Swoje teatry mają Anna Gornostaj i Emilian Kamiński - pisze Paulina Sygnatowicz w Polsce Metropolii Warszawskiej.

Na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki miejsce na swój teatr znaleźli Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin, którzy od kilku lat poszukiwali przestrzeni dla swojego projektu. Promują go pod hasłem "wyższy poziom Teatru". Co się pod nim kryje? - Teatr bez wykluczonych, czyli dla widzów, którzy mają bardzo różny gust teatralny. Teatr, który prowokuje do myślenia, nie nudząc, który wzrusza, nie popadając w ckliwość, który bawi, nie błaznując - tłumaczy Michał Żebrowski. 

Twórcy nie ukrywają, że 6. piętro to przedsięwzięcie komercyjne prowadzone przez spółkę Żebrowski & Korin ProSkene. Sale koncertową w Pałacu Kultury i Nauki wynajęli na razie na trzy lata. W jej adaptacji do teatralnych potrzeb pomogło miasto, które wyłożyło ok. 700 tys. zł.

To kolejne przedsięwzięcie tego typu w Warszawie. Prywatny teatr prowadzi Krystyna Janda, która jeszcze w styczniu otworzy drugą scenę na Ochocie. Swoje teatry mają Anna Gornostaj i Emilian Kamiński.

Żebrowski nie obawia się konkurencji. - Nie jestem pierwszy i nie będę ostatnim, który otwiera teatr. Nasz będzie unikatowy, ponieważ skierowany do widzów, którzy lubią bardzo różne gatunki - podkreśla. Ceny biletów, choć nie będą najtańsze, mają widzów nie odstraszyć. - Będą też wejściówki, będą bezpłatne bilety dla studentów uczelni artystycznych, ponieważ chcemy swoich widzów edukować - podkreśla Korin, który będzie pełnił funkcję dyrektora programowego i podejmował decyzje w sprawach repertuarowo-obsadowych. Żebrowski został dyrektorem artystycznym. 

Na początek panowie proponują mocne uderzenie. Już 6 marca premiera jednej z najbardziej znanych sztuk Woody\'ego Allena "Zagraj to jeszcze raz, Sam". W roli głównej, krytyka filmowego poszukującego miłości swojego życia, wystąpi debiutujący na scenie... Kuba Wojewódzki. - Zapewniam, że nie jest to decyzja komercyjna, ale artystyczna - uprzedza pytania Żebrowski. - Woody Allen to pewien stosunek do świata: inteligencki, ironiczny i z humorem. Szukaliśmy kogoś, kto Polakom z tym właśnie się kojarzy. A Kuba poza wszystkim jest ogromnym fanem Allena - przekonuje. Początkującemu aktorowi na scenie partnerować będą obok samego Żebrowskiego także Małgorzata Socha, Anna Cieślak i Daniel Olbrychski. Sprzedaż biletów już się rozpoczęła.

Będzie do pierwszy z trzech tekstów Allena, który zobaczymy na 6. piętrze. Dwa pozostałe nie były do tej pory wystawiane w Polsce i wciąż pozostają tajemnicą. Obok Allena Korin i Żebrowski planują "odkurzyć" Aleksandra Fredrę i pokazać "Ciotunię" i "Pana Geldhaba". W lato zaproszą na akustyczne koncerty polskich i zagranicznych artystów.



Paulina Sygnatowicz
Polska Metropolia Warszawska
8 stycznia 2010