W Szczecinie rozpoczął się festiwal

Spektaklem "Lipiec" Iwana Wyrypajewa rozpoczął się we wtorek w Szczecinie 45. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. W ramach konkursu zaprezentowanych zostanie 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.

Przed spektaklem otwarto wystawę fotograficzną pt. "Wojtek Jabłoński i jego małe formy", na której prezentowane są zdjęcia zmarłego w ub.r. fotografa, dokumentującego festiwal przez ponad ćwierć wieku. 

Z polskich spektakli w konkursie biorą udział m.in. "Lipiec" warszawskiego Teatru Na Woli, "V (F) ICD-10 Transformacje" bydgoskiego Teatru Polskiego, "Morze otwarte" szczecińskiego Teatru Współczesnego, "Pani z Birmy" Teatru Polonia, "Niech żyje wojna!!!" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, "Kubuś i jego pan" szczecińskiej Pleciugi, "Paranoicy i Pszczelarze" poznańskich Ósemek, "Lailonia" Teatru Kana, "Lis" BTLu, "Samotność pól bawełnianych" teatru Kieleckiego i "Kaspar" Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 

Nowością tegorocznego Kontrapunktu jest rozszerzenie formuły wyjazdowego "Dnia berlińskiego" na "Dzień transgraniczny". W piątek widzowie obejrzą konkursowy spektakl belgijskiej performerki Miet Warlop i dwa pokazy zespołów niemieckich w Międzynarodowym Ośrodku Poszukiwań Artystycznych w Schloss Broellin, a następnie w Berlinie dwa spektakle konkursowe "Chór jest w wielkim błędzie" Ren, Pollescha i "Trzecie pokolenie" Yael Ronen.

W ramach imprez towarzyszących zaprezentowany zostanie po raz pierwszy w Polsce hologramowy spektakl włoskiego teatru Santasangre, widowisko plenerowe Odyseja Teatru Titanick. Ponadto odbędą się: Noc performerów, czyli międzynarodowy wieczór "sztuki żywej" - performance art, koncert, panel dyskusyjny "Teatr wśród mód", pokazy filmowe oraz promocje wydawnictw teatralnych. Na finał przewidziano głośny spektakl Narodowego Starego Teatru z Krakowa "Trylogię" w reżyserii Jana Klaty.

- Zainteresowanie tegorocznym festiwalem jest ogromne - powiedziała rzeczniczka Kontrapunktu Marzena Kuraś. Powiedziała, że zarówno karnety, jak i wejściówki rozeszły się w błyskawicznym tempie, pozostały jeszcze pojedyncze bilety na niektóre spektakle.

Kuraś powiedziała, że pomimo utrudnień w ruchu lotniczym wszyscy zapowiadani artyści z zagranicy obiecali, że dotrą na festiwal. - Artyści z Austrii, Belgii i Włoch przyjadą do Szczecina pociągami - wyjaśniła rzeczniczka. 

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Kontrapunkt ukazuje nowe zjawiska teatralne, zarysowujące się tendencje, ale także prezentuje spektakle uznanych mistrzów oraz kontynuuje i wzbogaca tradycję artystyczną miasta.

Rokrocznie odwiedzany jest przez około dwustu aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru z całej Europy. To zarówno wielkie nazwiska świata artystycznego jak i debiutanci, którzy w Szczecinie rozpoczynają swoją karierę. Zmaganiom teatralnym przygląda się kilkutysięczna publiczność przyznająca główną nagrodę - Grand Prix. Kontrapunkt oferuje zarówno spektakle kameralne, jak i wielkie widowiska plenerowe dla wszystkich entuzjastów teatru. 

Planowana tegoroczna edycja Kontrapunktu, podczas której miały wystartować dwa nowe festiwalowe nurty, uległa zmianie. W związku z narodową żałobą odwołany został przygotowywany dla dzieci Mały Kontrapunkt i Kontrabanda - imprezy, które miały odbyć się w dniach jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu. Kontrapunkt potrwa do niedzieli.



(-)
PAP
21 kwietnia 2010