Walka dobra ze złem

1 czerwca o godz. 16 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru spektakl "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha i z udziałem dzieci związanych ze "Stacją Szamocin" oraz z Domu Dziecka w Szamocinie. Spektakl powstał w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje".

W spektaklach Michała Borczucha centralne miejsce zajmuje dzieciństwo; z jego perspektywy opisuje współczesną kulturę. Tym razem artysta podjął ten temat nie w repertuarowym teatrze, lecz w spektaklu przygotowanym wraz dziećmi. W zeszłym roku w Szamocinie wyreżyserował spektakl pt. Lepiej tam nie idź w konwencji RPG (ang. Role-playing game), dla którego luźną inspiracją było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta Zew Cthulhu. Wzięły w nim udział dzieci z miejscowego domu dziecka oraz młodzi ludzie związani z teatrem "Stacja Szamocin", prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Młodzi aktorzy wcielili się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające - toczące symboliczna walkę dobra ze złem. Razem z zespołem dorosłych twórców współtworzyli scenografię, światła i materiały audiowizualane do spektaklu, a w przedstawieniu partnerowali im aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W procesie improwizacji powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej - ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata.

Czas trwania spektaklu: ok. 60 min.

Wstęp wolny - po odbiór wejściówek zapraszamy do Biura Obsługi Widzów Narodowego Starego Teatru - Plac Szczepański 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00, w sobotę w godz. 9:00 - 13:00).

"Lepiej tam nie idź"

Reżyseria: Michał Borczuch
Scenografia: Dorota Nawrot
Wideo: Małgorzata Mazur
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski

Artyści z Szamocina i okolic (aktorzy oraz współautorzy scenografii i wizualizacji): Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxym Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski; gościnnie: Marta Ojrzyńska, Krzysztof Zarzecki

Premiera: 3 września 2013 r. w siedzibie Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego "Stacja Szamocin"

Współpraca: Dom Dziecka w Szamocinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin", Szamociński Ośrodek Kultury



(-) (-)
Materiał Teatru
29 maja 2014