Warsztaty teatralne dla dorosłych

"Pionier" to dwuetapowy cykl warsztatów, podczas których uczestnicy będą zdobywać umiejętności aktorskie i pracować nad spektaklem. Celem jest utworzenie amatorskiej grupy teatralnej dającej przedstawienia w Teatrze IMKA!

Warsztaty są dla wszystkich (po 21 roku życia). Dla tych, którzy pasjonują się aktorstwem, ale do tej pory nie mieli odwagi spróbować swoich sił, dla tych, którzy chcieliby podbudować poczucie własnej wartości, oraz dla tych, którzy potrzebują przełamać codzienną rutynę lub zrelaksować się po stresującym dniu.

Umiejętności zdobyte podczas warsztatów przydadzą się nie tylko na scenie, ale także w życiu towarzyskim i biznesowym.  W atmosferze zabawy i bezpieczeństwa uczestnicy będą pracować nad ciałem i umysłem, ćwiczyć się w przełamywaniu oporów wobec własnej osoby i wobec innych. W rezultacie wzrośnie ich pewność siebie, a nawiązywanie nowych kontaktów czy publiczna prezentacja przestaną być problemem.

Uczestnikami opiekować się będą uznane postaci ze świata teatru. Warsztaty poprowadzą:

- Maria Spiss – reżyser, absolwentka socjologii UJ oraz wydziału reżyserii i dramaturgii krakowskiej PWST (2009). Debiutowała w Starym Teatrze w Krakowie „Ajasem” Sofoklesa.
- Oskar Hamerski – aktor, absolwent krakowskiej PWST (1999). W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi, obecnie aktor Teatru Narodowego w Warszawie.

Trening aktorski podczas warsztatów „Pionier” polegać będzie na wykorzystywaniu głównych zasad improwizacji:

- Budowaniu zaufania
- Rozwijaniu spontaniczności
- Akceptowaniu pojawiających się nowych faktów
- Słuchaniu i uwadze
- Tworzeniu opowieści
- Komunikacji pozasłownej

Improwizacja teatralna pozwala na nowo odkryć siebie, sięgność do nieograniczonych możliwości naszej wyobraźni, inwencji i poczucia humoru. Założeniem warsztatów jest hasło: „Popełniliśmy błąd. Świetnie! Właśnie czegoś się nauczyliśmy!”.

„Pionier” to również treningi mistrzowskie z zakresu tańca, śpiewu i pantomimy.

- Taniec i praca z ciałem – zajęcia poprowadzą:  Dominika Knapik – aktorka, tancerka i choreografka, oraz Wojtek Klimczyk -  doktor socjologii UJ, reżyser teatralny i dramaturg, autor książek "Erotyzm ponowoczesny" i "Wizjonerzy cielesności. Panorama tańca współczesnego". Razem współtworzą kolektyw Harakiri Farmers.

- Śpiew i praca z głosem -  nad umiejętnoscimi wokalnymi uczestników będą pracować: Anna Nacher oraz Marek Styczyński (Projekt Karpaty Magiczne). Formacja proponuje muzykę zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat, Skandynawii i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha freejazzowej improwizacji.

- Pantomima – tą dziedziną zajmie się Stefan Niedziałkowski - artysta mim, aktor, reżyser, choreograf, autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog.

Warsztaty „Pionier” to okazja, żeby zdobyć wszechstronne umiejętności aktorskie i stworzyć własną grupę teatralną występującą w profesjonalnym teatrze! To możliwość odkrycia pasji i zrealizowania marzeń.

Zajęcia odbywać się będą w dwóch cyklach:
1. Trening aktorski (styczeń – luty – marzec)
2. Praca nad przedstawieniem (marzec – kwiecień – maj)

Zajecia rozpoczną się 10 stycznia, I etap liczy 15 zajęć, zaplanowana jest tygodnioowa przerwa w zajeciach w lutym 2010 r.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) od godz. 19 do 22 (ew. od 18 do 21).

ZASADY REKRUTACJI:

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 21 lat.

1. Pobierz kartę zgłoszenia ze strony www.teatr-imka.pl zakładka „warsztaty”
2. Wypełnioną kartę wraz ze zdjęciem wyślij na adres warsztaty@teatr-imka.pl lub pocztą na adres: Teatr IMKA, ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa z dopiskiem „PIONIER IMKA”
3. Wybrane osoby zostaną zaproszone na spotkanie z prowadzącymi w celu ostatecznego wyboru 16 osób biorących udział w warsztatach.
4. Lista uczestników, z podziałem na grupy, zostanie ogłoszona 3 stycznia 2010 r.. Uczestnicy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną lub telefonicznie. Lista umieszczona zostanie również w Teatrze IMKA, ul. Konopnickiej 6.
5. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2010 r. z możliwością przedłużenia terminu.
6. Zajecia rozpoczną się 10 stycznia, I etap liczy 15 zajęć, zaplanowana jest tygodnioowa przerwa w zajeciach w lutym 2010 r.

Informacje pod nr. telefonu: 0 501 110 822



Monika Rosłoniec
Materiały Organizatorów
21 grudnia 2010