Weekend w wałbrzyskim Teatrze

Najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu zapowiada się bardzo ciekawie. Będą spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na początek propozycja dla widzów starszych (od 16. roku życia), czyli spektakl „Wariat
i zakonnica” w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz, na który zapraszamy 23 maja (premiera) i 24 maja o godz. 18.00.


Przedstawienie powstało na podstawie dramatu Witkacego, dedykowanego „wszystkim wariatom świata", w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów. To tutaj tytułowy wariat – demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje „nienasycenie formą", którego szuka w perwersji i obłędzie. Uzdrowieniemi ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć... i kto tak naprawdę jest szalony...

„Wariat i zakonnica" jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.


Młodszych widzów zapraszamy 25 maja o godz. 12.30 na spektakl „Czerwony Kapturek" w reż. Jerzego Jana Połońskiego, opowiadający o przygodach małej i zbuntowanej Michalinki, nazywającej siebie Czerwonym Kapturkiem. Dziewczynka, podążając przez demoniczny las do hipochondrycznej babci, spotyka na swej drodze różne baśniowe postaci: starego, mocno śpiącego Niedźwiedzia; krasnoludki, które uciekają od nieznośnej Śnieżki; Dziewczynkę z Zapałkami – piromankę, lubiącą podpalać las dla zabawy; zakatarzonego Wilka; zapominalską Babę Jagę oraz pedantycznego gajowego Jana Muchę. Każda z napotkanych istot wnosi coś wartościowego do świata Michalinki. Pomagają jej zrozumieć, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby, jak niebezpieczny może być ogień, do czego doprowadzić może łakomstwo i czym grozi rozmowa z nieznajomym.

„Czerwony Kapturek" zostanie także zaprezentowany 28 maja w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2014".



Marlena Jasińska-Denst
Materiał Teatru
20 maja 2014