Weekend z Verdim

22 i 23 marca 2013 r. zapraszamy na niezwykłe wieczory z muzyką Giuseppe Verdiego. W roku 2013 na całym świecie obchodzony jest Rok Verdiego.

W piątek 22 marca na scenie Opery Śląskiej zaprezentowana zostanie opera "Rigoletto" - dzieło, które ugruntowało sławę kompozytora poza granicami Włoch i z którego pochodzi wiele sławnych arii i melodii - pieśń Księcia z IV aktu "La donna e mobile", kwartet "Bella figlia dell' amore" z III aktu, przejmująca aria Rigoletta "Cortigiani, vill razza donata", "Questa o quella" - aria księcia Mantui z aktu I , "Oh! Mio padre" - duet Gildy i Rigoletta z II aktu, "Caro nome" - aria Gildy oraz "Si, vendetta" - duet Rigoletta i Gildy kończący akt III. W Operze Śląskiej spektakl miał swą premierę w roku 1991 w reżyserii Henryka Konwińskiego, opracowaniu muzycznym Tadeusza Serafina i ze scenografią Jana Bernasia. "Rigoletto" porusza charakterystycznie zarysowanymi postaciami głównych bohaterów: Księcia - uwodzącego co dzień inną kobietę libertyna, i jego błazna - zgorzkniałego, cynicznego, który równocześnie jest kochającym ojcem. Galerie typów dopełniają: płatny morderca Sparafucile, jego siostra Magdalena i snujący intrygę dworzanie. Wszyscy są antybohaterami, tworzącymi niezwykle odrażający świat. Kontrastuje z nimi córka Rigoletta - niewinna i słodka Gilda. Paradoksalnie ją jedną, tę - która potrafi kochać bezinteresownie poświęcając się miłości, dotyka fatum. Książęcy błazen, Rigoletto, usiłuje zemścić się na chlebodawcy za uwiedzenie córki. Wynajmuje płatnego mordercę. Rzucone przez hrabiego Monterone, a ciążące nad wesołkiem przekleństwo, prowadzi do tragedii - w finale ginie niewinna dziewczyna, a uwodziciel uchodzi W spektaklu pod batutą Warcisława Kunca, w partii tytułowej wystąpi Andrzej Szkurhan, jako Gilda - Swietłana Kaliniczenko, Książę - Vasyl Grokholskyi, Sparafucille - Aleksander Teliga, Magdalena - Renata Dobosz, Marullo - Włodzimierz Skalski, Montreone - Zbigniew Wunsch, Hrabia Ceprano - Cezary Biesiadecki, Hrabina Ceprano - Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Giovanna - Ewa Pytel-Polak, Borsa - Hubert Miśka, Paź - Leokadia Duży.

Z kolei w sobotę 23 marca na naszej scenie zaprezentowany zostanie "Don Carlos" - spektakl nagrodzony Złotą Maską w kategoriach: "Przedstawienie Roku 2011" i "Reżyseria" oraz Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy Spektakl 2011". Premiera "Don Carlosa" odbyła się w maju 2011 r. Reżyserem i scenografem spektaklu jest Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Serafin, ruch sceniczny i choreografię zrealizowała Janina Niesobska.

Akcja rozgrywa się w Hiszpanii ok. 1560 r. Krajem rządzi Inkwizycja i ślepo jej podporządkowany król Filip II. Ze względów politycznych Filip zawarł małżeństwo z francuską księżniczką Elżbietą de Valois, nie bacząc, że doprowadził tym samym do zerwania zaręczyn Elżbiety ze swym synem Carlosem. Hiszpański infant - Don Carlos - jest zrozpaczony utratą ukochanej. Nadchodzi Markiz Posa - grand hiszpański. Infant zwierza się markizowi ze swojego uczucia do królowej; Posa pragnie nakłonić Don Carlosa do stanięcia na czele ruchu mającego wyzwolić Flandrię, a następnie i samą Hiszpanię spod tyranii króla i Inkwizycji.

Don Carlos i markiz Posa zapewniają się wzajemnie o wielkiej przyjaźni. Elżbieta także kocha Carlosa, ale mimo targających nią uczuć, jest wierna królowi Filipowi; Carlosa kocha również księżniczka Eboli, która w szale zazdrości przynosi królowi szkatułkę Elżbiety, a w niej - portret Carlosa. To przekonuje Filipa o niewierności małżonki. Carlos prosi króla o pełnomocnictwo nad Flandrią, ale spotyka się z odmową. Za to działa Święta Inkwizycja. Na stosie, w obecności króla, królowej i całego dworu, zostają spaleni Flandryjczycy. Wielki Inkwizytor radzi królowi zabić też Don Carlosa

Miłość infanta do młodej macochy, starcza zazdrość Filipa o własnego syna - oto tło dramatu. Jest też tło polityczne: walka Flandrii o uwolnienie się spod krwawego jarzma Hiszpanii. W przedstawieniu wystąpią: Aleksander Teliga (Król Filip II), Maciej Komandera (Don Carlos), Joanna Kściuczyk-Jędrusik (Elżbieta de Valois), Katarzyna Haras (Eboli), Adam Woźniak (Markiz Posa), Zbigniew Wunsch (Wielki Inkwizytor), Cezary Biesiadecki (Mnich), Hubert Miśka (Hrabia Lerma), Anna Noworzyn (Tebald), Swietłana Kaliniczenko (Głos z nieba) oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina*.

"Don Carlos" zaprezentowany zostanie także 25 marca /w poniedziałek/ o godz. 18.00 na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Ceny biletów: 40 zł - 60 zł



(-) (-)
Materiał Organizatora
19 marca 2013
Spektakle
Rigoletto Don Carlos
Portrety
Giuseppe Verdi