Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto

Najbliższy weekend w Trójmieście to idealna okazja ku wizycie w Operze, zarówno Bałtyckiej, jak i Leśnej. Trwający Baltic Opera Festival oferuje widzom spektakle w dwóch lokalizacjach – szkoda byłoby nie skorzystać, zarówno z doświadczeń w otoczeniu lasu, jak i uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących.

Gdynia:
„Kwiaty we włosach" – reż. Alina Moś – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Scena Letnia
14 lipca – godz. 20:00
15 lipca – godz. 20:00
16 lipca – godz. 20:00

Era Dzieci Kwiatów to wciąż barwny i inspirujący okres. Miłość, pokój i nieśmiertelne przeboje śpiewane na żywo – wszystko to w niezwykłej scenerii Sceny Letniej w Orłowie. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno – białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia ich odnaleźć, by poznać jej młodzieńczą przeszłość. To będzie fascynująca, ale i zaskakująca podróż. (materiały Teatru Miejskiego)

Sopot:
„Latający Holender" – reż. Łukasz Witt – Michałowski, Barbara Wiśniewska – Opera Leśna – Baltic Opera Festival
15 lipca – godz. 21:00
Latający Holender to jedna z najczęściej wystawianych oper niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu Richarda Wagnera. W Operze Leśnej zaprezentowana zostanie w formie zrealizowanego z olbrzymim rozmachem widowiska z wybitnymi solistami i zapierającą dech scenografią.
Okręt norweskiego kapitana wpływa do portu. Daland powraca bez zdobyczy, ale po przeżyciu niezwykłej przygody. Podczas morskiej wyprawy do jego statku przycumowała łódź z tajemniczą załogą bladych marynarzy, którzy proszą o zabranie listów. W niejasnych okolicznościach Daland spotkał też człowieka, który przedstawił się jako Holender. Po udanych interesach i okazyjnym zakupie diamentów Daland postanowił powierzyć Holendrowi rękę swej pięknej córki Senty. Dziewczyna od lat owładnięta jest obsesją Holendra tułacza – okrętu błądzącego po ocenach i sprowadzającego na żeglarzy nieszczęście. Okazuje się jednak, że mężczyzna, któremu Daland oddał córkę, to właśnie kapitan przeklętych żeglarzy. Nie doświadczy on upragnionej śmierci, dopóki nie spotka wiernej i oddanej kobiety. Senta postanawia go zbawić. Niestety, Holender to żywy trup, a ślub z trupem możliwy jest tylko poprzez śmierć. Gdy statek Holendra wpływa w mgłę, dziewczyna rzuca się ze skały w morze i ostatecznie uwalnia ukochanego od znienawidzonego życia. (materiały Opery Bałtyckiej)

Maraton Filmowy – Opera Leśna – Baltic Opera Festival
16 lipca – godz. 18:30
Startujemy wczesnym popołudniem, kończymy w środku nocy – słowo „maraton" jest więc jak najbardziej adekwatne do tego, co nas czeka w letnią lipcową niedzielę w Operze Leśnej. Określenie „filmowy" natomiast nie oddaje wszystkiego, co przygotowaliśmy dla Państwa na ten dzień. Oprócz filmów będą to: opera, muzyka, warsztaty, rozmowy, spotkania z artystami... Kto dobiegnie z nami do mety? Wyjątkowym punktem Maratonu będzie możliwość zobaczenia zachwycającej nowatorskiej realizacji Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl miał premierę w Theater an der Wien, gdzie nagrodzony został kilkunastominutowymi owacjami na stojąco. Za sukcesem wiedeńskiej realizacji stoją przede wszystkim polscy soliści: Piotr Beczała i Tomasz Konieczny. O kulisach realizacji tej muzyczno-widowiskowej uczty opowie na spotkaniu z Państwem sam Mariusz Treliński. (materiały Opery Bałtyckiej)

Gdańsk:
„Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69" – reż. Marcin Sławiński – Opera Bałtycka – Baltic Opera Festival
14 lipca – godz. 18:00
Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69 jest w twórczości Karola Szymanowskiego utworem szczególnym. To jedyny przypadek, w którym kompozytor sięgnął po lekką formę operetki. Autorem oryginalnego libretta i zachowanych w partyturze tekstów śpiewanych był przyjaciel Szymanowskiego – Julian Krzewiński-Maszyński, artysta operetki lwowskiej, wzięty autor wielu librett komicznych i operetkowych. Niestety, pełne libretto Loterii nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące ze sobą utwory muzyczne. Na potrzeby produkcji Baltic Opera Festival dopisał je znakomity dramaturg i scenarzysta – Wojciech Tomczyk. Będzie to wyjątkowa realizacja. Zobaczymy w niej wszak samego... Karola Szymanowskiego, a premiera odbędzie się za jego pełnym przyzwoleniem.
Akcja operetki ma miejsce w Ameryce w 1908 roku. Tamtejszy właściciel fabryki samochodów, Tobiasz Helgoland, jest ojcem Charly'ego i Darly'ego – nicponi, którzy nie stronią od mocnych trunków. Na ich drodze staje podstępny impresario wędrujący po kraju z loterią na mężów, na której zjawiają się stare panny. Wśród przybyłych pojawia się także pani Troodwood. Kupuje los dla swojej córki Sary, która zdecydowanie za długo trwa w panieństwie. Hulaka Darly, pod wrażeniem dziewczyny, wpisuje się na listę loteryjnych nagród. Po szeregu komplikacji między parą rodzi się uczucie i odbywają się szczęśliwe zaręczyny. (materiały Opery Bałtyckiej)

„Punkt Zero" – reż. Adam Orzechowski – Teatr Wybrzeże
14 lipca – godz. 19:00
16 lipca – godz. 19:00
Główny bohater sztuki pozornie ma wszystko, co kiedyś chciał mieć i jednocześnie nie ma najważniejszego – radości z życia. Dlatego swój stan egzystencjalny określa mianem „punktu zero", a więc miejsca, które chce jak najszybciej opuścić, by ruszyć w poszukiwaniu utraconego sensu. Pomóc mają mu w tym z jednej strony wspomnienia, a z drugiej – zobowiązania oraz nadszarpnięte relacje z najbliższymi. Tylko czy rzeczywiście każdy z tych „elementów" okaże się w tej podróży niezbędny i pomocny? (materiały Teatru Wybrzeże)

„Sztuka" – Adam Orzechowski – Teatr Wybrzeże
14 lipca – godz. 19:30
16 lipca – godz. 19:30
Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Głośny dramat Yasminy Rezy to błyskotliwe studium przyjaźni, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się różnym stadiom przyjaźni. Reza stawia pytania o to, gdzie kończy się lojalność, a zaczyna zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, bez względu na oczekiwania najbliższych. (materiały Teatru Wybrzeże)

Pruszcz Gdański:
„Koło sprawy bożej" – reż. Radek Stępień – Teatr Wybrzeże, Scena Letnia
15 lipca – godz. 21:00
KOŁO SPRAWY BOŻEJ opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków - mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach czterdziestych XIX wieku przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego. Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej Sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza - oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie dwustu latach wracają echem i zmuszają nas do zajęcia stanowiska. (materiały Teatru Wybrzeże)

„Złoty klucz" – reż. Maćko Prusak – Teatr Wybrzeże, Scena Letnia
16 lipca – godz. 14:00
Piotruś ma Mamę, Tatę, Dom, Łopatę do Odśnieżania i Nieprzyjemnych Chłopców za sąsiadów. Można powiedzieć, że Piotruś jest zwykłym chłopcem, którego życie toczy się w sposób uporządkowany, przewidywalny i... trochę nudny. Ale Piotruś ma też ekscentrycznego Dziadka, który opowiada niezwykłe bajki, a gdy Dziadek opowiada jakąś historię zaczynają dziać się dziwne rzeczy... Zza muru słychać płacz Królewny, okrutnie potraktowanej przez los, za plecami wyrasta Zaczarowany Las, wśród korzeni drzew błyska Złota Gęś, przynosząca szczęście ludziom poczciwym. I gdy tak Dziadek opowiada, wszystko ulega przemianie, nie tylko Brzydka Żaba staje się Pięknym Królewiczem, ale nawet Mama, Tata i Nieprzyjemni Sąsiedzi stają się jacyś inni... Bo Baśń ma moc zmieniana świata, a Piotruś i Dziadek przekonują się o tym na własnej skórze. (materiały Teatru Wybrzeże)



Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
15 lipca 2023