Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto

Pierwszy weekend listopada obfituje w ciekawe propozycje teatralne, zarówno w Trójmieście, jak i okolicach. Zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na gdyńską interpretację „Lotu nad kukułczym gniazdem", która zachwyci każdego miłośnika kultowej książki Kena Kesy'ego. Zapraszamy do przeglądu repertuarów i, jak zawsze, życzymy niezapomnianych wrażeń.

Gdynia:
„Lot nad kukułczym gniazdem" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
3 listopada – godz. 19:00
4 listopada – godz. 19:00

Oparta na kultowej powieści sztuka teatralna mówiąca o tym, że warto strzec wolności osobistej i prawa do podejmowania samodzielnych decyzji. Do szpitala psychiatrycznego trafia charyzmatyczny Randle Patrick McMurphy, złodziej i przestępca, który w ten sposób chce uniknąć więzienia. Z miejsca ustala nowe porządki i wypowiada wojnę despotycznej Siostrze Ratched. Zaczyna się wyścig, w którym, choć odmieni się życie kilku pacjentów, to będą też ofiary... Fascynująca i niezwykle silna metafora współczesności, w której „ten dobry" musi polec w imię wolności i ideałów. (materiały Teatru Miejskiego)

„Następnego dnia rano" – reż. Grzegorz Kempinsky – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

5 listopada – godz. 19:00

Cały ten wysiłek: zagadywanie, flirtowanie i czasami noc wypełniona zdumiewającym seksem. Potem okazuje się, że niczego nie pamiętasz. Obciach. No cóż... Trzeba przyznać, że to się zdarza... Obudzić się następnego dnia rano i...Zwykle jest tak: nie wiesz gdzie jesteś, nie wiesz, kim jest osoba śpiąca obok, nie wiesz, gdzie są twoje spodnie i – kombinujesz jak najszybciej znaleźć się na neutralnym gruncie.
Ale nie tym razem. Nie w brawurowej komedii Petera Quiltera. On budzi się w Jej łóżku i – zostaje tam na zawsze. Z nią? Niekoniecznie. Jak się okazuje, już wkrótce dołączą do nich ekscentryczni członkowie jej rodziny. Dlaczego? Po co? Jak tak można? No, można, można... Następnego dnia rano wszystko jest możliwe. (materiały Teatru Miejskiego w Gdyni)
„Szalone nożyczki" – reż. Maciej Korwin – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
3 listopada – godz. 19:00
4 listopada – godz. 14:00 i 19:00

W mieszkaniu nad znanym salonem fryzjerskim popełniono morderstwo. Podejrzani są zarówno jego pracownicy, jak i klienci. Tylko Ty, drogi Widzu, na podstawie poszlak i dowodów możesz wskazać winnego. Przyjdź i zdecyduj! Oby tylko nie przekupiono Cię podczas antraktu...
Ta współczesna komedia w 1997 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grana sztuka scen amerykańskich - nie schodzi z tamtejszych afiszy już ponad 30 lat. Dzięki Wam na naszej scenie także czuje się świetnie już 14 lat! (materiały Teatru Wybrzeże)

„Mistrz i Małgorzata" – reż. Janusz Józefowicz – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

3.11 – godz. 19:00
4.11 – godz. 19:00
5.10 – godz. 17:00

„Mistrz i Małgorzata" według powieści - legendy Michaiła Bułhakowa. Pełne emocji widowisko w reżyserii Janusza Józefowicza, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie musicalu, twórcy kultowych musicali „Metro", „Polita", „Romeo i Julia". Poruszająca muzyka Janusza Stokłosy, zapierająca dech scenografia, najnowocześniejsze efekty specjalne i teksty piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, znanego satyryka, poety, konferansjera, sprawią że „Mistrz i Małgorzata", dzieło życia Michaiła Bułhakowa, światowy fenomen i perła kanonu literatury, będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem. (materiały Teatru Muzycznego)

Gdańsk:

„Nora"- reż. Radosław Rychcik – Teatr Wybrzeże

3.11 – godz. 19:00
4.11 – godz. 17:00
5.11 – godz. 17:00

Nora jest gospodynią domową, perfekcyjną panią domu, której spełnienie zależy od satysfakcji męża. Nie pracuje, nie zarabia, wychowuje dzieci. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję „lalki". Postanawia odejść od męża, zostawić dzieci i opuścić dom. Nora stała się ikoną samostanowienia, wolności ku samorealizacji, której warunkiem jest bycie w prawdzie z sobą samym. Wyjście z domu jest aktem narodzin, buntowniczym i heroicznym zarazem. Ibsenowska postać stała się patronką słusznych rozwodów, rozstań, które przynoszą wyzwolenie samopoznania. Radosław Rychcik o spektaklu: „Wszystkie wydarzenia w sztuce Ibsena prowadzą do momentu rozpoznania, do rozmowy żony z mężem. Ta rozmowa jest przesłaniem. Nora rozpoznaje w mężu kogoś Obcego. Wstrząs, jaki wywołuje reakcja Helmera na sfałszowany przed laty podpis na czeku, budzi jej drugą uśpioną część osobowości. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję „lalki" i obciąża winą mężczyzn – ojca i męża. Czuje się przez nich zmanipulowana, zdegradowana do funkcji dekoracyjnego przedmiotu uprzyjemniającego życie mężowi. Nora uświadamia sobie, że nigdy nie była z mężem szczęśliwa! Nora chce wziąć odpowiedzialność za swoją tożsamość i sens życia. Tu happy endem jest odejście żony od męża." (materiały Teatru Wybrzeże)

Sopot:

„Żabusia" – reż. Radosław Tumidajski – Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna

3.11 – godz. 19:00
4.11 – godz. 16:00
5.11 – godz. 16:00

Tytułową bohaterką komediodramatu Gabrieli Zapolskiej jest piękna, pełna energii i temperamentu kobieta, która ma jednak specyficzną skazę... Żabusia przemienia życie swoje i swoich bliskich w iluzję życia, jego pozór, w specyficzny teatr lalkowy, w którym możliwe jest wszystko to, co w prawdziwym życiu byłoby nie do pogodzenia – oddany mąż, wspaniała córka, kochająca się wielopokoleniowa rodzina i... liczne romanse. Być może skaza ta wynika z nieumiejętności pogodzenia się z przemijającą powoli młodością, być może Żabusia tak została wychowana, a być może wydaje jej się, że tego oczekuje od niej współczesność. Bo czy nie staliśmy się społeczeństwem, dla którego ułuda ważniejsza jest od prawdy, a intensywność przeżycia znaczy więcej niż jego autentyczność? Kłamstwo zastąpiło prawdę, bo ta jako nieatrakcyjna stała się niepotrzebna. Co więcej, prawda bywa bolesna. A więc – vive le mensonge! (materiały Teatru Wybrzeże)

Elbląg:

„Sługa dwóch panów" – reż. Paweł Paszta – Teatr im. Aleksandra Sewruka

4.11 – godz. 18:00
5.11 – godz. 17:00

Ona i on, czyli Clara i Sylvio... do tego ich ojcowie – jej- Pan Talone Bosonosi, skąpy i interesowny, jego- Dottor Lombardo, przemądrzały i opryskliwy. Szczęśliwie zakochani świętują swoje zaręczyny, gdy nagle pojawia się uznany za zmarłego... Sługa dwóch panów, to klasyczna włoska komedia dell'arte. Uczta dla koneserów i wspaniała zabawa dla wszystkich. Sztuka wyczekiwana i wystawiana sporadycznie, ponieważ należy do gatunku trudnych do realizacji. Obfitująca w doskonałą muzykę, charakterystyczną choreografię oraz wyjątkową scenografię. Zapraszamy na spektakl w reżyserii uznanego, młodego reżysera Pawła Paszty, którego realizacje są doceniane na krajowych i międzynarodowych festiwalach sztuk teatralnych. Przy Słudze dwóch panów pracuje z równie wybitnymi twórcami – kompozytorem Tomaszem Jakubem Opałką, który ma na swoim koncie współprace przy hitowych, międzynarodowych produkcjach, choreografką Joanną Lichorowicz-Greś, członkinią baletu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz scenografką Eweliną Brudnicką, absolwentką Wydziału Scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sługa dwóch panów 311. Premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Tylko u nas zobaczą Państwo efekty współpracy tak wybitnego zespołu realizatorów w towarzystwie znakomitych elbląskich aktorów. Zapraszamy! (materiały Teatru im. Aleksandra Sewruka)
Słupsk:

„Wieczór kawalerski" – reż. Paweł Pitera – Nowy Teatr im. Witkacego

3.11 – godz. 19:00
4.11 – godz. 19:00
5.11 – godz. 19:00

Po burzliwym wieczorze kawalerskim przyszły pan młody budzi się w zarezerwowanym na noc poślubną hotelowym pokoju u boku pieknej, lecz... kompletnie sobie nieznanej kobiety. Za chwilę pojawi się panna młoda, obsługa przyjęcia i goście weselni. Każda próba wyjścia z tak zagmatwanej sytuacji wpędza naszych bohaterów w coraz większe opały. Czy uda im się wybrnąć z kłopotów? Co jeszcze może przydarzyć się w hotelowym apartamencie? Jak uniknąć kompromitacji i katastrofy? A może los podpowie im rozwiązanie, którego nie nikt wcześniej nie planował? "Wieczór kawalerski" to pełna nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, przebieranek i zwrotów akcji, rozgrywająca się w zawrotnym tempie błyskotliwa komedia omyłek. Spektakl iskrzy dowcipem i ciętymi dialogami bawiąc widzów na całym świecie już od 1994 roku. Klasyka gatunku autorstwa Robina Hawdona, reżyseria specjalisty farsowej sceny Pawła Pitery, barwna scenografia Barbary Guzik oraz cały zespół Nowego Teatru w obsadzie gwarantują, że "Wieczór kawalerski" to z pewnością dobry pomysł na wieczór w teatrze! (materiały Nowego Teatru)

 



Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
4 listopada 2023