Weekendowe polecenia - Szczecin

Teatry wybrały się na urlop. Tylko nieliczne mają coś ciekawego w lipcowej ofercie. A Opera na Zamku po raz pierwszy od lat robi premierę w lipcu.

"Świecie dziwny / Coming Together" - reż. Robert Glumbek, Kevin O'Day - Opera na Zamku w Szczecinie
2 i 3 lipca, godz. 19.00
Spektakl baletowy do piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Frederica Rzewskiego. "Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór „Dziwny jest ten świat", w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie" - mówi Robert Glumbek, choreograf i części. "Projekt „Coming Together" opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe" - mówi Kevin O'Day, choreograf II części. Materiały Opery na Zamku.

Letni Festiwal Operowy - dyr. Vladimir Kiradjiev - Opera na Zamku w Szczecinie
3 lipca godz. 20 Amfiteatr Miejski im. M. Grechuty w Świnoujściu i 4 lipca godz. 20 Amfiteatr w Kołobrzegu
W lipcowy letni wieczór Opera na Zamku zaprasza widzów w muzyczny rejs po uwielbianych szlagierach operowych, operetkowych i musicalowych. W koncercie zaśpiewają soliści i zagra orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Vladimira Kiradjieva. Anegdotami oraz ciekawostkami dotyczącymi wykonywanych utworów podzieli się z widzami prowadzący koncert Andrzej Wątorski. Materiały Opery na Zamku.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3 lipca godz. 14.30, 4 lipca godz. 12.30
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu.
Bazując na sugestiach widzów tworzą postacie, które nigdy jeszcze nie powstały i nigdy nie miałyby szansy zaistnieć.
Dzięki nieszablonowej konstrukcji przedsięwzięcia oraz interakcji z publicznością, bajka improwizowana pozwala łączyć ze sobą naukę, edukację oraz zabawę . Spektakl skierowany dla grupy wiekowej 5-10 lat. Materiał Teatru Lalek Pleciuga.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3 lipca godz. 15.00, 4 lipca godz. 10.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa. Materiały Teatru Lalek Pleciuga.

"Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Michał Dąbrowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie.
3 lipca godz. 16.00, 4 lipca godz. 11.00
Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotyka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie? Materiały Teatru Lalek Pleciuga.

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
4 lipca godz. 12
Festiwal obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Najbardziej popularna impreza folkowa w regionie będzie miała także swój akcent w szczecińskim Zamku, gdzie wystąpią Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „EŁK" i Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera". Materiały PSF.

Koszalin

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 lipca - godz. 19.00, 3 lipca godz. 18.00
„Akompaniator" Anny Burzyńskiej to wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne... Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 lipca godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić. Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
2 lipca - godz. 17.00, 3 lipca - godz. 21.00
Warsztaty artystyczne i plenerowe widowisko na podstawie II i IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza – to kolejna odsłona działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. „Gusła" to wędrowne wydarzenie artystyczne w reżyserii Grzegorza Brala, które prezentowane jest w niewielkich miejscowościach województwa. Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

 



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
2 lipca 2021