Weekendowe polecenia - Szczecin

Na scenę Teatru Współczesnego w Szczecinie wraca "Lalka". Nowoczesna, dobrze przyjęta, piękna wizualnie. Natomiast Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza na premierę "Kordiana" w reżyserii Zbigniewa Walerysia.

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
15, 16 i 17 października, godz.19.00

Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć. Targany sprzecznymi emocjami, rozdarty między fascynacją elitami, a nienawiścią wobec nich, młody biznesmen bierze los we własne ręce i próbuje odnaleźć szczęście. Czy w świecie, w którym króluje pogarda jest to możliwe? Czy w drodze na biznesowy szczyt jest miejsce na romantyczną miłość? Co zyskujemy, a co tracimy dążąc za wszelką cenę do bycia częścią elity? Czy w postaciach stworzonych przez Prusa w XIX wieku nie dopatrzymy się znanych nam dobrze aktualnych postaw...?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mbambo" - reż. Paweł Kamza - Teatr Współczesny w Szczecinie
15, 16 i 17 października, godz. 19.30

Tocząca się wokół policyjnego dochodzenia historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), która próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu. Jakie rodzinne tajemnice odkryje? Do czego doprowadzą jej poszukiwania? "Mbambo" to opowieść o odnajdywaniu tożsamości, o przemianie, za którą stoi miłość, opowieść, w której wątki afrykańskie przeplatają się ze szczecińskimi, a punkowa muzyka singeli wystukuje rytm odległego świata. Zagadkową historię opowie widzom Griot – pamięć Afryki, "usta ust".
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
15, 16, 17 października, godz. 19.00

Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
16, 17 października, godz. 16.00

Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Carmen" - reż. Ewelina Pietrowiak - Opera na Zamku
16 października, godz. 19.00, 17 października, godz. 18.00

Historia wspaniałej, wolnej kobiety w momencie swego powstania budziła sprzeciw; pomysł, by główną bohaterką była zwykła Cyganka, która podejmuje decyzje dotyczące swojego życia tylko i wyłącznie w oparciu o własną wolę, okazał się zbyt rewolucyjny dla premierowej widowni. Pierwsze wystawienie opery w 1875 roku zakończyło się spektakularną klęską, ale już kolejne spektakle odwróciły złą passę. Zaczął się triumfalny pochód Carmen przez wszystkie sceny operowe świata.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Don Juan, czyli..." - reż. Aleksiej Lielavski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 października, godz. 19.00, 16 października, godz. 18.00

Kim jest w dzisiejszym świecie Don Juan? W jego brawurowych przygodach znajdziemy coś więcej niż zajmującą historię z przewidywalnym morałem. Zagadka Don Juana zmusza do odpowiedzi na pytania, w co wierzymy, czego się lękamy oraz jak daleko sięgają granice naszej pozornie nieograniczonej wolności...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
16 października, godz. 16.00

To spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać. Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde? Na te i inne pytania mały widz znajdzie odpowiedź poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tajemnica krzyczącego zegara" - Laura Sonik - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
17 października, godz. 11.00

"Tajemnica krzyczącego zegara", czyli spektakl w klimacie mistrzów suspensu. Spektakl oparty na powieści dla młodzieży Roberta Arthura, „Tajemnica krzyczącego zegara". Dlaczego zegar krzyczy? Dokąd zaprowadzą Trzech Detektywów jego tajemnice?
Wielbicieli kryminałów, łamigłówek i zagadek logicznych czeka dobra zabawa!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan!" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
17 października, godz. 13.00

Teatr jest wszędzie... nawet w naszym domu! A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego!
„Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Sit Down Tragedy" - reż. Maksim Isaev, Pavel Semchenko - Teatr Kana w Szczecinie
16 października, godz. 19.00, 17 października, godz. 17.00

Spektakl jest okrutną w swojej radykalności, a jednocześnie pełną czułości opowieścią o samotności, bezradności i pięknie człowieka osaczonego wielowymiarowością absurdu otaczającego świata, własnych obsesji, emocji i uwarunkowań. Jest próbą diagnozy i mierzeniem się z nieuchronnością. Jest swoistym rewersem standapowej rzeczywistości, ironicznym – pełnym czarnego humoru – komentarzem do spraw codziennych, lokalnych, globalnych i ostatecznych. Druga wspólna produkcja Teatru Kana i rosyjskiego Teatru Akhe z Petersburga, jednego z najbardziej renomowanych rosyjskich kolektywów artystycznych.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Bobby Brown" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
15 października, godz. 20.00

Teatr Nie Ma postanawia przedstawić widzom klasykę absurdu. Tekst sztuki powstał podobno ze zdań wyjętych wprost z podręcznika do nauki języka angielskiego, stąd i poznajemy rzeczywistość państwa Smith mieszkających w okolicach LONDON, którzy, angielskim zwyczajem, zapraszają na kolację swoich równie angielskich znajomych. Spędzają czas na pogawędkach o rzeczach zwykłych i niezwykłych. Czy ich rzeczywistość i problemy czegoś nam nie przypominają? Przecież to absurd!
Materiały Teatru Nie Ma.

"Elgar Strauss Brahms" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
15 października, godz. 19.00

Albrecht Mayer to jeden z najbardziej cenionych oboistów naszych czasów. Regularnie występuje jako solista koncertowy i kameralista na całym świecie, pracuje również jako wykładowca na najważniejszych międzynarodowych kursach muzycznych i festiwalach. Od 1992 roku zajmuje stanowisko pierwszego oboisty Filharmonii Berlińskiej. Poszukując idealnego, osobistego brzmienia założył własny zespół New Seasons. Albrecht Mayer kilkakrotnie otrzymał prestiżową nagrodę ECHO-Klassik-Preis, a w grudniu 2006 został uhonorowany ETA-Hoffmann-Kulturpreis. Oboista angażuje się również w działalność charytatywną: w październiku 2011 założył Fundację Albrechta Mayera, która wspiera rozwój badań i terapii chorób siatkówki i nerwów wzrokowych.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Skolias & Bester - grecki etnoblues" - dyr. Maria Sydor - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
17 października, godz. 19.00

Tradycyjne greckie pieśni lat 20. i 30. ubiegłego wieku w interpretacjach duetu Skolias & Bester w aranżacjach na orkiestrę Jarosława Bestera. Rebetiko to rodzaj greckiej muzyki miasta, która kształtowała się od końca XIX wieku do lat 50. ubiegłego stulecia, by w drugiej połowie XX wieku przeżyć renesans. W 2017 roku rebetiko zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Dzieła wszystkie Szekspira... w nieco skróconej wersji" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15 października, godz. 11.30, 17 października, godz. 19.00

Przyrządzona na bazie twórczości geniusza ze Stratfordu, podana w lekkiej, żartobliwej formie potrawa, doprawiona mieszanką wielorakich teatralnych konwencji, ze szczyptą czarnego humoru. Jednym słowem wiele hałasu o poskromienie dwóch panów z Werony przez Wesołe kumoszki z Windsoru z pomocą miarki za miarkę, co prowadzi do komedii omyłek i straconych zachodów miłości. Każdy widz, bez wątpienia, znajdzie tu coś dla siebie.
Materiały BTD.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
16 października, godz. 18.00

Spektakl jest opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka. W spektaklu pojawią się zarówno fragmenty wierszy i prozy, jak i kabaretowe teksty satyryczne Poety. „Lokomotywa" to również wspólna zabawa z publicznością. O tym jednak sza! Chcemy sprawić naszym widzom niespodziankę.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
16 października, godz. 20.30

Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Trzy świnki" - Małgorzata Kazińska - Lubuski Teatr w Zielone Górze
16 października, godz. 16.00

Opowieść o trzech sympatycznych świnkach i ich niecodziennych przygodach. Czy złemu, przebiegłemu wilkowi uda się zjeść maluchy? Czy pomoc wrony okaże się skuteczna? Dlaczego przyjaźń to nie tylko wspaniały prezent, ale także ustawiczna praca? O tym wszystkim najmłodsi widzowie mogą dowiedzieć się z kolorowej, roztańczonej, wiecznie aktualnej bajki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Kordian" - reż. Zbigniew Waleryś - Lubuski Teatr w Zielone Górze
16 października, godz. 19.00, 17 października, godz. 18.00

Bezpośrednią inspiracją do sięgnięcia po „Kordiana" Juliusza Słowackiego była historia szesnastoletniego młodzieńca, który popełnił samobójstwo. Po kilku miesiącach od tego nieszczęśliwego wydarzenia usłyszałem, że był on współczesnym Kordianem. Niezwykła osobowość, wrażliwiec, osamotniony, brak kontaktu z zabieganymi za pieniędzmi i karierą rodzicami, odrzucony przez rówieśników, nie znalazł pomocy w religii, zawiedziona miłość i introwertyk.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"1980-Ty" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
15 października, godz. 19.00

1980-Ty to widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność" była nie tylko na ustach całego świata ale i w sercach milionów Polaków.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
15 października 2021