Weekendowe polecenia Szczecin
To będzie weekend mocno refleksyjny, nad losem człowieka, nad problemami codzienności oraz dylematami moralnymi.„Dom niespokojnej starości" – reż. Michał Buszewicz – Teatr Współczesny w Szczecinie
28 lutego, godz. 19.00, 1 marca, godz. 17.00
„Dom niespokojnej starości" to fantazja na temat cohousingu - wspólnego mieszkania starszych osób. Siódemka znajomych umawia się na życie pod jednym dachem. Mieszkanie razem to spotkania ze wciąż żywymi pragnieniami, obawami, planami i nadziejami.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
„Nie twoja kolej, kochanie" – reż. Tomasz Cymerman – Teatr Mały w Szczecinie
2 marca, godz. 17.00
„Nie twoja kolej, kochanie" to mikromusical pełen anegdot, w którym publiczność rozpozna całe spektrum emocji, jakie towarzyszą podróżującemu przez polskie wertepy, rozjazdy i torowiska. Spektakl łączy wątki humorystyczne z zupełnie niehumorystyczną prawdą na temat transportu publicznego. Przyjedzie? Nie przyjedzie? Oto jest pytanie.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
„Jeszcze Polska nie zginęła...póki się śmiejemy" – reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
1, 2 marca, godz. 19.00
Akcja komedii „Jeszcze Polska nie zginęła...póki się śmiejemy" rozgrywa się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i zaraz po napaści Niemiec na Polskę. Rozpoczyna się, gdy zespół Teatru Polskiego w Poznaniu przygotowuje się do wystawienia sztuki „Gestapo"
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie
28 lutego, godz. 19.00, 1, 2 marca, godz. 16.00
Widowisko na podstawie biografii gwiazdy kina niemego - Poli Negri. Odtwórczynią postaci słynnej aktorki jest Sylwia Różycka. Dzięki technologii 3D widzowie zobaczą w pełnym wymiarze m.in. studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfelda, Berlin lat 30. czy budynek Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybuchł wielki kryzys w 1929 roku.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Qué viva España, czyli potomek Azteków w Szczecinie" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
28 lutego, godz. 22.00, 1 marca, godz. 22.00
Wieczór kabaretowy w hiszpańskim stylu. Historie miłosne wplecione w muzyczne opowieści, a wyśpiewane przez aktorkę - Sylwię Różycką oraz tenora pochodzącego z Chile - Felipe Alonso Céspedesa Sáncheza, m.in. „Recuerdo", „La Bruja", „Granada", „Bésame mucho". W spektaklu występują również: Adam Opatowicz, Michał Janicki i Krzysztof Baranowski.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Wirtuoz i Małgorzata" - Teatr Polski w Szczecinie
28 lutego, godz. 19.00
Waldemar Malicki to jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich - solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Czarodziejski flet" – Natalia Babińska – Opera na Zamku w Szczecinie
1 marca, godz. 19.00, 2 marca, godz. 18.00
„Czarodziejski flet" to najczęściej śpiewana baśń na scenach świata. Libretto opery prowokuje do stawiania pytań i otwiera pole do rozmaitych interpretacji. Słynną mozartowską baśń można opowiedzieć na przykład tak: był sobie czarownik Sarastro, nazywany władcą tajemnej świątyni mądrości. Nikt nie potrafił mu zagrozić, ani tym bardziej pokonać, ponieważ czarownik posiadał Siedmiokrotny Krąg Słoneczny, talizman nieograniczonej władzy.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
„Robinson" – reż. Agata Biziuk – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 lutego, godz. 19.00
Spektakl dotyka kryzysu wieku średniego, stanowi tragikomiczną rozprawę o sile i słabościach człowieka, które wybrzmiewają w konfrontacji przemijającym życiem. Wiek średni to
z założenia „połowa oczekiwanego życia na ziemi", która jest czasem weryfikacji planów
i autoanalizy własnego „Ja" pod kątem małżeństwa, pracy zawodowej, rodziny, ogólnej sytuacji życiowej. Kim jesteśmy dla świata, a kim dla bliskich? Co jest w życiu ważne?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„To nie było planowane" – reż. Martyna Kowalska – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
1 marca, godz. 19.00
Improwizacja dla dorosłych - spektakl łączący dwie formy sztuki teatralnej: Improwizacji teatralnej oraz Teatru Lalek. Projekt łączy w sobie spontaniczność i kreatywność improwizacji scenicznej z unikalnym medium teatru lalek.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Teatr Niewidzialnych Dzieci" – reż. Przemysław Jaszczak – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 lutego, godz. 10.00
„Teatr niewidzialnych dzieci" to historia dziesięcioletniego Michała i jego przyjaciół - wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pewne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Kołysanki północy" – reż. Marta Łągiewka – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
1 marca, godz. 14.30, 16.00, 2 marca, godz. 11.00, 12.30
Nowatorska propozycja Marty Łągiewki oparta na tradycyjnych kołysankach polskich i krajów północy w nowych aranżacjach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Humor w poezji" – reż. – Michał Janicki – Teatr Kameralny w Szczecinie
1, 2 marca, godz. 17.00
Od dawna wiadomo, że śmiech to zdrowie, jego siła terapeutyczna jest nie do przecenienia. Zapraszamy na sesję terapeutyczną godzinę dwadzieścia minut i nie na kozetce, a na krześle, a kto chce może pokładać się ze śmiechu, a nawet położyć.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
„Niecierpki" – reż. Bibianna Chimiak – Teatr Kana w Szczecinie
2 marca, godz. 19.00
Autorski monodram Bibianny Chimiak opowiada o naszej kondycji psychicznej i o granicach jej wytrzymałości, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Zbudowany jest na subtelnościach, drobnych gestach, mrocznej, ale i pełnej czułości atmosferze, ze sporą dawką czarnego humoru, odrobiną dreszczyku, prawie bez słów, za to z dużą ilością teatralnej magii.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
„Róg obfitości" – dyr. Johannes Klumpp – Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
28 lutego, godz. 19.00
Zgodnie z mitologią grecką róg obfitości Zeusa napełniał się wszystkim, czego zapragnął jego posiadacz. Ten koncert będzie zaś wieczorem muzycznej obfitości. Od niezrównanej lekkości i perfekcji Mozarta, przez iskrzący się niezwykłymi barwami młodzieńczy Koncert na róg Straussa po monumentalną IX Symfonię Schuberta. Zapraszamy na wieczór niezwykłych melodii i niezapomnianych symfonicznych brzmień.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
„Boeing, boeing" - reż. Jan Tomaszewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
1, 2 marca, godz. 19.00
Czy można wieść szczęśliwe życie u boku trzech kobiet naraz, i to w taki sposób, żeby żadna z nich nie wiedziała o pozostałych? Oczywiście. Pod warunkiem że wszystkie trzy panie są stewardesami i większość czasu spędzają w powietrzu, a ich wybranek jest mistrzem planowania.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
„Solaris" - reż. Daria Kopiec – Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
1 marca, godz. 17.00
Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Gorzów Wielkopolski
„Wiśniowy sad" – reż. Jan Tomaszewicz – Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
28 lutego, godz. 19.00, 1 marca, godz. 18.00
Czechow uchodził za wielkiego znawcę ludzkiej duszy, błyskotliwego obserwatora ludzkich przywar i śmiesznostek, które trafnie potrafił sportretować w swoich utworach. „Wiśniowy sad" to jego ostatnia sztuka teatralna.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
Zdjęcia:
„Dom niespokojnej starości" – reż. Michał Buszewicz – Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Mila Łapko
„Nie twoja kolej, kochanie" – reż. Tomasz Cymerman – Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
„Jeszcze Polska nie zginęła...póki się śmiejemy" – reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
„Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
„Qué viva España, czyli potomek Azteków w Szczecinie" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Zachodniopomorskie
28 lutego 2025