Weekendowe polecenia

Zapraszamy na przegląd weekendowych (8-10 kwietnia) spektakli i wydarzeń w białostockich teatrach.

 „Andersen Kosmiczny Agent" reż. Ewa Piotrowska – Białostocki Teatr Lalek

8, 9, 10 kwietnia – godz. 11.00
Historia dzieje się w Przyszłości, w roku 3333. Dwaj uczniowie, Wojtek Pryszcz i Hans Christian Andersen, zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna. Ich marzenia i serca są zdruzgotane. Przecież Wojek Pryszcz kocha agentkę Lavinię z planety Koafiura. Mają się już nigdy nie zobaczyć? A wyrzucono ich za to, że są Ludźmi. Kosmiczna Rada uznała, że Ludzie zniszczą wszystko, tak jak zniszczyli swoją planetę, Ziemię.
Andersen i Pryszcz postanawiają udowodnić, że Ludzie potrafią nie tylko niszczyć, ale i naprawiać. Porywają rakietę i lecą na zniszczoną Ziemię. Nie mają planu, ale mają entuzjazm. (materiału teatru)

„Kulki" opieka artystyczna: Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
8 kwietnia – godz. 9.00
9, 10 kwietnia – godz. 14.00
Spektakl jest wyprawą w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat. Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela? „Kulki" to propozycja dla najmłodszych widzów. (materiały teatru).

„Pomoc domowa" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
8, 9, 10 kwietnia – godz. 19.00, miejsce: Aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20
„Pomoc domowa" to druga część brawurowej farsy „Boeing, Boeing". Rezolutna gosposia dała się już poznać jako detektyw w spódnicy. Nadia rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania, a dzięki damsko-męskim zawirowaniom swojego szefa, być może jeszcze bardziej rozwinie swój szpiegowski talent. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację. Czy Nadia zapanuje nad wszystkim i nie pogubi się w tej dynamicznej układance? (materiały teatru)

„Motyle są wolne" reż. Zbigniew Lesień – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
9, 10 kwietnia – godz. 16.00, miejsce: Uniwersyteckie Centrum Kultury
Sztuka „Motyle są wolne" napisana przez Leonarda Gershe, w latach 70. XX w, w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja utworu, przez samego autora określana jest „komedią sentymentalną". Opowiada historię niepełnosprawnego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony. To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. (materiały teatru)

„Trzecia godzina gratis" – Nie Teatr
9 kwietnia – godz. 19.00
„Nie ma śladu już po mnie, Nie ma włosa w łazience, czysto, bez cienia, że ktoś żył tu, żył będzie i myślenie niech zniknie, nie oszuka nas więcej, że coś było, coś będzie". To fragment jednej z wielu piosenek, które widzowie usłyszą w spektaklu "Trzecia godzina gratis" Wojana Trockiego, kojarzonego z teatrem „Pożar w burdelu" czy Dada von Bzdülöw.
„Trzecia godzina gratis" to autorskie przedstawienie muzyczne o psie. Tworzą je oryginalne piosenki pokazujące konkretne sytuacje, z których powstała spójna całość. To opowiadanie o delikatnych aspektach codziennego życia, które zmusza większość z nas do różnych form prostytucji. Najmniej chodzi tutaj o dramat polegający na sprzedaży własnego ciała. Współczesny świat jest, bowiem pełen sytuacji, w których ludzie sprzedają o wiele więcej niż tylko ciało. Za pieniądze znikają myśli i marzenia. Głównym bohaterem i narratorem jest Wojan Trocki. Wcielając się w postać Chudego Psa tworzy dynamiczne i bezpretensjonalne opowiadanie. Towarzyszy mu Hipolit Woźniak (gitara). (materiały teatru)

„Wieczór w reżyserii..." – etiudy w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
„Turlajflips" reż. Szymon Szczęch
9 kwietnia – godz. 18.00

Etiuda inspirowana jest dramatem Tadeusza Słobodzianka i Piotra Tomaszuka „Turlajgroszek", przeciwstawiającym duchowość i materializm w formie quasi-moralitetu w stylu ludowej przypowieści. To egzamin z pracy z aktorem w planie lalkowym na II roku reżyserii.

„ZnieczuOne" reż. Agata Nierzwicka - ATB - 9 kwietnia – godz. 18.00
Pokaz inspirowany jest „Znieczulonymi" Wacława Holewińskiego. Znieczulenie – zjawisko przerwania przewodzenia impulsów nerwowych z komórek receptorowych. Pozwala na odgrodzenie się zarówno od świata zewnętrznego, jak i wszystkich wewnętrznych bodźców. Tworzy maskę, dzięki której można przetrwać nawet w skrajnych warunkach. Tylko kto podejmuje decyzję o jej nałożeniu? Etiuda jest egzaminem z przedmiotu technika pracy z aktorem na II roku reżyserii.

„Pamiętnik wariata" reż. Antonina Brühl - ATB
10 kwietnia – godz. 18.00
Czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek nad pytaniem „kim jest wariat"? Jeśli tak, to nie dobrze, jeśli nie, to tym lepiej! Zdezorientowani? – Wspaniale! Ponieważ Doktor Ferdynand VIII wszystko Państwu dokładnie wytłumaczy i przedstawi taki przypadek wariata, który się Państwu jeszcze nie śnił. Etiuda to egzamin na II roku reżyserii inspirowany „Pamiętnikiem wariata" Mikołaja Gogola.

„Gra w zabijanego" reż. Antonina Brühl - ATB
10 kwietnia – godz. 18.00
Reżyserka zaprasza widzów do zagrania w grę. Nie jest to jednak miła planszówka dla relaksu, ta gra niesie za sobą skutki śmiertelne. Fabuła bez jednoznacznej dramaturgii przedstawia społeczeństwo dotknięte katastrofą, w wyniku której miasto pogrąża się w chaosie. Jedynie siła wyższa, w postaci medialnego inkwizytora, może ten chaos opanować. Od momentu kiedy się pojawia, mieszkańcy niczym pionki podążają za jego słowami. Jest to egzamin na II roku reżyserii inspirowany „Grą w zabijanego" Eugèna Ionesco. (materiały ATB)



Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
9 kwietnia 2022